Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

רקע כללי על המקום

דף הבית >> אומן >> רקע כללי על המקום

 רקע כללי, ומידע על המקום.

התמונה באדיבות יוסף אורדנטליך  

קייב, אודסה
קייב- עיר הבירה של אוקראינה, אודסה- עיר הנמל של אוקראינה. בשתי ערים אלו קיימים שדות תעופה בינלאומיות, הטיסות הסדירות של חברת אל על מגיעות לשדה התעופה קייב, הטיסות הסדירות של חברת התעופה האוקראינית נוחתות לעתים בקייב ולעתים באודסה.

עם הגיעכם לנמל התעופה של קייב או של אודסה, יש מוניות שירות אשר יובילו אתכם עד לעיר אומן 
רצוי בהחלט להזמין מראש מיהודי מוכר המתעסק בנושא זה, ישנם כמה כאלו באומן.

הגעתם לאומן,עליכם לבקש את רחוב בילינסקי (ברוסית: "אוליצה- לינסקוגו", או רחוב "אוליצה" פושקינה"), אפשר גם לנסות "רבי נחמן" / "חסידים". רוב הנהגים מכירים את המקום, ויודעים כיצד להוליך אתכם למקום הציון. 

אומן
אומן עיר באוקראינה, נחשבת לעיר די נחשלת. עד היום, תקלות בלתי נסבלות במערכת הביוב, ברוב הבתים אין להשליך נייר טואלט לאסלה!!!  העזובה גבוהה מאוד, בכדי להקל על הצבור המגיע למקום, הוקם לפני כחמש עשרה שנה ארגון "הועד העולמי- של חסידי ברסלב" (ארגון גג של אלפי חסידי ברסלב ברחבי העולם), שתפקידו לתחזק את אתר הציון והסביבה, ולוודא גישה נוחה למקום. 

אומן – בית החיים
ציונו של רבנו נמצא בבית החיים באומן שבאוקראינה, הוא מקום קדוש כפי שרבנו העיד, לשם כך עלינו להכיר במקצת את העיר אומן מיקומה ומהותה במשך התקופה שלפני פטירת הרבי. ראה במדור "למה דווקא אומן" 
הציון
עד לשנת תשנ"ח היה קיים בצמוד לציון בית שהיה שייך לשכנה שגרה במקום. ה"וועד העולמי" רכש את הבית בכסף מלא, מיד לאחר מכן בנה ה"ועד העולמי" את המבנה המפואר המשמש כיום כ"אהל הציון". הועד אחראי על תחזוק ופיתוח המקום לרווחת המתפללים. התפילות מתקיימות בנפרד, הגברים בחדר הפנימי, והנשים בחדר החיצוני, המצבה באמצע. הגישה הן לגברים והן לנשים נוחה מאוד, ספריה עשירה עומדת לרשות הציבור וכוללת "תיקון הכללי" ספרי תהילים, ספרי לימוד וכל ספרי ברסלב. מדף מיוחד בספריה מוקדש לספרי המכון, הכולל ספרי תפילה בלשון עממית לאלו שאינם מורגלים בתפילה.
בתקופות עמוסות החל משבוע לפני ראש השנה, ושבוע לאחריו, שבת חנוכה וחג השבועות, אין אפשרות לקיים את התפילות לנשים, התפילות מתאפשרות עבור גברים בלבד בכל מתחם הציון.
קיימת שמירה על ידי המשטרה המקומית, עשרים וארבעה שעות ביממה, על אתר הציון בלבד.

מלון ומסעדה
אש"ל במקום: קיימים מס' מלונות/בתי הארחה ברמה נאותה וגבוהה יחסית לרמת החיים המקומית,  ומתוחזקים על ידי משקיעים מהארץ שאינם חוסכים כל מאמץ להקל על האורחים, ובמחיר סביר ביותר. 
​גן סופיא
במרחק רבע שעה הליכה מהציון, קיים גן נאה מרהיב ביופיו, שהוקם לפני למעלה מ200 שנה, על ידי המושל המקומי שבאותם ימים לכבוד בתו. רבנו שח פעם אודות הגן ואמר: "להיות באומן ולא להיות בסופיא?", חסידי ברסלב בנסיעתם מנצלים את ביקורם בגן סופיא רחב הידיים, לעריכת התבודדות. 


הסיפור אודות הקמת הגן, קשורה במישרין לסיפור קדושי אומן, אשר רבנו איווה את משכנו אצלם. 
עד שנת ת"ק (1740) נתונה הייתה כל אוקראינה תחת שלטון פולין. אומן הייתה בימים ההם עיר מבצר חשובה. בשנת תק"ך (1760) לערך, מרדו כנופיות ההיידמאקים בפולנים, וכרגיל, היו היהודים המטרה הראשונה כבכל עת שאומות מתגרות זו בזו. אלפי יהודים נרצחו אז. הצוררים שילחו אש בעיר ורובה נשרפה בשריפה הגדולה. בשנת תקכ"א בנה הרוזן פליקס פטוצקי המושל הפולני, את אומן מחדש, וטרח למען התפתחותה. הוא בנה את הגן המפורסם "סופיפקא" הנקרא "סופיא" לכבוד בתו סופיא. 

לפי גרסא אחת, המושל הפולני הרוזן פליקס פטוצקי היה מושל טוב ונטה חסד ליהודים תושבי אומן, כה הגן על היהודים שאיפשר להם להימלט לארמונו, בהבטיחו להעניק ליהודים הנמלטים מחסה מפני הפורעים, האויבים הזהירוהו שאם לא יסגיר את היהודים, הם ירצחו את בתו, אך הוא לא נענה להם, לאחר שהצליחו לפרוץ לארמונו, הם רצחו את בתו. על שמה הוקם גן סופיא".
 
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved