Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

מנהיגות אמיתית

דף הבית >> מאמרי הגות >> מנהיגות אמיתית
מנהיגות אמיתית
 
עם ישראל נמצא בתקופה לא פשוטה.
המצב העולמי סבוך ומסתבך מיום ליום, איומים ורוחות מלחמה נושבות מארבע רוחות השמיים,
ואנו ביננו לבין עצמנו קרועים ומשוסעים.
כל טיפש מבין שהחובה היום לשמור על שלום ואחדות חשובה מתמיד, וזה הסיכוי היחידי שלנו לצלוח את התקופה בשלום, אבל אנשי אינטרס שכל מעייניהם נתונים בלהאדיר את שמם וכבודם עסוקים בלזרוע זרעי פורענות וחורבן. רוממות השלום והאהבה בגרונם, וחרב הפלגנות וליבוי היצרים בידם.
מה שחסר לנו יותר מכול, שבלעדיו מאומה לא נחשב ועמו מאומה לא יחסר, הוא מנהיג אמת.
מיהו מנהיג אמת? "מִי שֶׁהוּא רַחֲמָן, הוּא יָכוֹל לִהְיוֹת מַנְהִיג" כך אומר רבי נחמן. ולא סתם רחמן אלא אחד שמוסר את כל כולו עבור העם כפי שמרחיב רבי נחמן:  "וְרַחֲמָן כָּזֶה הוּא רַק מֹשֶׁה רַבֵּנוּ, כִּי הוּא הָיָה מַנְהִיג יִשְׂרָאֵל, וְהוּא יִהְיֶה הַמַּנְהִיג לֶעָתִיד, כִּי "מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה" וְכוּ' (קֹהֶלֶת א). כִּי מֹשֶׁה רַבֵּנוּ הָיָה לוֹ רַחֲמָנוּת בֶּאֱמֶת עַל יִשְׂרָאֵל, וּמָסַר נַפְשׁוֹ בִּשְׁבִיל יִשְׂרָאֵל, וְהִשְׁלִיךְ נַפְשׁוֹ מִנֶּגֶד, וְלֹא הָיָה חוֹשֵׁשׁ עַל עַצְמוֹ כְּלָל"
בהמשך התורה מסביר רבי נחמן שלא זו בלבד שצריך שהצדיק יהיה רחמן, אלא שעליו גם לדעת איך להתנהג עם הרחמנות, "כי צריך לרחם על כל אחד כפי מה שצריך לו, למשל תינוק שהוא בן ד' ימים צריך לרחם ולתת לו חלב, ואין זה רחמנות לתת לו בשר לאכול, כי לפי גילו ולפי כוחו יכול הבשר להזיק לו. מה שאין כן אדם בריא שעמל ויגע, הרי הרחמנות עליו להביא לו בשר לאכול ולא חלב."


בהסטוריה של עם ישראל, מנהיגי העם האמיתיים הנהיגו את העם באמת, והיה העולם על תיקונו כגון בימי שלמה שישבו איש תחת גפנו ואיש תחת תאנתו שתאור זה מרמז על שלמות בגשמיות ושלמות ברוחניות. לכל אחד מישראל היה את סיפוק צרכיו הנכון לו על פי מצבו, מהגדול ועד הקטן, מהעני ועד העשיר.
מאז שיצאנו לגלות [וקודם לכן בתקופות שונות שעם ישראל לא הלך בדרך הנכונה,] נסתתרו מנהיגי העם האמיתיים ונותרנו כצאן ללא רועה וכגינה ללא גנן, וגרוע מכל, עמדו לעמנו מנהיגי שקר, אנשי אגו אכזריים, אנשים המתיימרים להתקרא מנהיגי העם ואפילו מנהיגי עצמם אינם, אנשי כבוד ומרמה, ריב ומדון העם נקרע והתפלג, הצאן התפזר, אין מי שידאג לגדיים אין מי שידע להעריך את התיישים.
האם אבדה תקוות העם הזה?
האמת, מגלה לנו רבי נחמן, שבכל דור מסתתרים מנהיגי האמת בכל דור יש צדיקי אמת שמתחת לפני השטח מנסים להיטיב לעם.
אלא שאין מנהיגותם בגלוי, אינם מכובדים, ויתכן שהם אף מבוזים ושפלים בעיני כל.
 גם בימינו יש מנהיג. מנהיג שיכול להנהיג את העם כראוי לתת לו נחמה, עצה, ותרופה לכל מצב.
אדם שחפץ באמת יכול למצוא אותו.


מתוך סיפורי מעשיות של רבי נחמן מעשה יג'
"היות שיש מדינה שהיה להם גן. והיה באותו הגן פרות, שהיה להם כל מיני טעמים שבעולם. גם היה שם כל מיני ריחות שבעולם, גם היו שם כל מיני מראה כל הגוונים שבעולם, הכל היה שם באותו הגן:
והיה על  הגן גנן אחד והיו בני אותו המדינה חיים חיים טובים על ידי אותו הגן. ונאבד שם הגנן. וכל מה שהיה שם באותו הגן, בודאי מוכרח להיות כלה ונפסד, מאחר שאין שם הממונה, דהינו הגנן...
ובהמשך המעשה: "בתוך כך נעשה רעש: אפשר אף על פי כן זה המשוגע שהולך ואומר שהוא הגנן, וכל אחד מחזיק אותו למשוגע וזורקים אחריו אבנים ומגרשים אותו, אפשר אף על פי כן אולי הוא הגנן באמת?! והלכו והביאו אותו לפניהם
 ואמרתי: בודאי זה הוא הגנן באמת!"
 
 
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved