Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

מוהרנ''ת זיע''א

דף הבית >> מאמרי הגות >> מוהרנ''ת זיע''א
התמונה באדיבות יוסף אורדנטליך
בס"ד
הֲדַר עֻזֵּנוּ, עֲטֶרֶת רֹאשֵׁנוּ, מַחְמַד נַפְשֵׁנוּ, אֲדוֹנֵנוּ מוֹרֵנוּ וְרַבֵּנוּ רַבִּי נָתָן, זֵכֶר צַדִּיק לִבְרָכָה". במילים מתומצתות אלו, מכנים התלמידים במכתב ההסתלקות. את מורנו, רוענו, האיש הגדול בענקים, מוהרנ"ת זכר צדיק וקדוש לברכה. ובאמת , אחד הדברים הקשים ביותר לחסיד ברסלב הוא לומר בדיוק מה בשבילו הוא ר' נתן. האם נאמר ונספר על גדולתו והעמקתו האינסופית בתורה, הפורצת בכל שורה מספרו הגדול ליקוטי הלכות, או שמא נתאר קצת את שפלותו ופשטותו בעיני עצמו והניכרת מעלים לתרופה ו'ימי נתן' [היום: ימי מוהרנ"ת], האם נחדד את דבר העובדה שכל דברי רבינו עברו רק דרכו – כלשונו של רבינו "לולא הוא לא היה נשאר ממני דף לגניזה", או שמא נפליא את חידושי התורה המיוחדים לו כל כך, המתרחבים והבנויים ביד אמן כ"כ השזורים מנגלה ונסתר להורות את דרכי עבודת ה', המפרשים בהיר כ"כ את פסוקי התורה ודברי רבינו וכו' וכו', יקצר המצע מלספור ולמנות את הסוגים השונים, המאחדים קצוות לשלמות אחת מיוחדת כל כך.
אך, למרות שכל זה הוא נכון ואמיתי, ועוד כלל לא דובר על הנסתרות מאיתנו שהוא הדרך שמתאחדים המאורות להשפיע – ההתבטלות וההתאחדות באורו של רבינו הקדוש בעצמו, עם כל זה, צריך לשים לב לעוד פינה חשובה אחת, פינה שמתגלית בעומק ליבנו שלנו, המתקרבים לאורו של רבינו הקדוש.
משל למה הדבר דומה, לאדם שזכה למענק מיוחד: ניתנת לו הזכות לטייל באוצרות חמודות המלך הנמצאים בשורת ארמונות מיוחדים והמשתרעים על פני שטח גדול ורחב ידיים, ולזון עיניו בפלאות יופי גנזים ואוצרות אלו, עם רשות לקחת משם כמה דברים שימשכו את לבו. כשוך רגשות השמחה בלבו על הזכיה המיוחדת, התמלא לבו בשאלה- אמנם כל אוצרות המלך יפים ויקרים,  אך איך, אדם מן השורה שאינו מכיר- יוכל לדעת איפה הכי טוב לבקר, ובאיזה חדרים יהיה הכי כדאי לו להספיק להכנס בזמן שעומד לרשותו? לו רק היה יודע, לו הואיל אחד משרי המלוכה, או אפילו המשנה למלך לטייל אתו יחדיו ולהראות לו כל פעם ולכוון אותו ולהדריכו, כי אז באמת היתה שמחתו שלמה..
ר' נתן, המתגלה לעינינו גם כחבר אמיתי ומופלא, לקח על עצמו את התפקיד. להראות לנו לכוון אותנו ולהדריכנו בין אוצרותיו הגדולים של ספרי רבינו הקדוש. ביד אוהבת ומרחמת, בהתמסרות אין קץ, נכתבו דבריו לכל נפש ונפש. על ידו אין אנו בודדים, וממנו אנו לומדים מה ואיך ואיפה לחפש ולמצא. בספריו פוגשים את רוחו של הצדיק כפי אשר התכוון באמת שנדע ממנו. וכמו שאמר רבינו, אין מי שידע ממני כר' נתן, ובפרט בדורות אלו בחלישות המח והגוף, וריבוי הנסיונות והסכנות, אז ביותר ויותר בולטים דבריו הקדושים ומאירים כשמש בצהרים, בכל חיזוק, עצה, הדרכה וכל יהלום ומרגלית שזכינו שנכתבה ונשארה לנו לדורות.
יהי רצון שזכותו, כוחו, והאור הגדול מנשמתו תאיר לנו מיום ההילולא ואילך לזכות להתחיל מחדש לחפש ולבקש, ולמצא את חלקנו ותכליתנו באמת. 
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved