Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

לילות הזהב

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> לילות הזהב
די גילדענע נעכט (=לילות הזהב)

לאסוף זהובים במשמרת לילה

החורף בעיירות אירופה וביערותיה בישר מאז ומתמיד על חודשים של תרדמת ושינה עמוקה, במקומות אשר השמש שוקעת מבעוד יום ומפציעה לצהרי היום שאחריו, כאשר הלילה ארוך כמו הגלות והגלות חשוכה כמו הלילה התחפרו להם אנשי עמל במנוחה שאין לה סוף.
בתוך האפילה זרח באור נגוהות מאמרו הגואל של הרה"ק ר' פנחס מקאריץ זצוק"ל אשר כבר עם תחילת החורף בישר בכיסופים ובערגה על אותם לילות הזהב הבאים לטובה; לילות של געגועים למי שאמר והיה עולם, לילות של תורה ועבודה, לילות של חירות מהבלי העולם הזה, לילות של חיבור לנצח וניתוק מההבל.
אל מאמרו זה וזוהר משמעותו המאירה השתוקקו להם חסידי ברסלב משנות דור, כאשר כל שנה מחדש הימים האלו נזכרים ונעשים, שכן הנה הנה הם באים אותם גילדענע נעכט (=לילות הזהב) בהם נוכל שוב להתענג על שעות של אור אל תוך חשכת הלילה, לצאת מחוץ ליישוב להתבודד ולהיכלל במחויב המציאות, ולהגות בתורה בנקיות הדעת ולילה כיום יאיר - כחשיכה כאורה.
עם הגיענו לארץ חמדת אבות הקרובה אל השווי והשופי בימי הקיץ והחורף נתארכו הימים ונתקצרו הלילות, ועדיין אם היינו לנים בצדק עם שקיעתה של חמה - חזקה שמקיצים היינו בשעת רצון ורחמים או למצער עם איילת השחר, אלא שגברה עלינו חשכת הציוויליזציה והעסיקה את מוחינו בשעות היקרות של תחילת הלילה בעיסוקים שונים, כך שקימת חצות הייתה ונותרה נחלתם וחלקם של עובדי ה' המופלגים בזעקם בעוד ליל.
מיד עם שובם של רבבות האלפים מאומן נחתו הם ובני ביתם אל איתניו של חודש זה, חגי תשרי האיתנים במצוות; ההכנה ליום הקדוש כמו גם בניית הסוכה והתרוצצות לבחירת ד' מינים בחדוות המצווה, לאחר מכן באו ימי השמחה עם הריקודים אל תוך אורות הלילה המאירים כיום, וליל הושענה רבה המשובח ומדושן באמירות נפלאות, ושמחתה של תורה למחרת, וכפליים לתושייה במוצאו של חג כאשר שלובי זרוע יוצאים במחול תורת ארץ ישראל עם תורת חו"ל, כללו של דבר שקימת חצות ועבודת הלילה הייתה במובן מסוים בלתי מעשית בשביל האדם מן השורה.
אך בתום ימי הפגרה של חודש זה אין ספק שהגיע הזמן להתחדש ולהתעורר מחדש ללקט את עצמותינו ולזונם מחדש מאורות עדי עד אלו, לקומם עפר גופותינו, לשאוג ולצעוק ולשווע למעט חיוניות וחיבור לפנימיות העבודה. ולא, אין זו מחלקה מיוחדת לכבירי העבודה בלבד, אלא היא "עיקר עבודת האיש הישראלי" באשר הוא "לקום בחצות הלילה" כדבריו המאירים של צדיק הדורות.
ושלא יבלבלו אתכם עם שעון החורף - זמן חצות הוא 6 שעות מתחילת הלילה (בערך 23:20), ועד הזריחה יש לנו כ7 שעות של אור, בהם או בחלקם תוכלו להאיר את נפשותיכם ברב או במעט, ואל תשכחו, לילה טוב - הוא לילה שעליתם על יצועכם מוקדם ככל האפשר כהכנה למשמרת הלילה. אכן, כאשר איכותם של שעות הלילה מקבלות ממדים של כמות - זה נשמע ממש כמו מכרה של זהב, ומי הוא הפתי שבשעות אלו יבלה את זמנו במיטה ובחלומות במקום לחיות ולאסוף זהובים...


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved