Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

לג בעומר

דף הבית >> לג בעומר
אשרינו מה טוב חלקינו בהילולא דבר יוחאי
'נעשה אדם' נאמר בעבורך [מתוך פזמון בר יוחאי]

בלא פחות ממילים אלו משבח המשורר את התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי.
ביום ח"י באייר ל"ג בעומר כל עם ישראל מתאחד בשמחה עצומה שאין דוגמתה לחגוג את ההילולא של רבי שמעון.
מה היה מיוחד בו כל כך? ועל מה השמחה הגדולה?
תשובה לזה אפשר למצוא בפתיחה לליקוטי מוהר"ן כדאי לעיין שם. וקיצור העניין הוא שכְּשֶׁנִּכְנְסוּ רַבּוֹתֵינוּ לַכֶּרֶם בְּיַבְנֶה אָמְרוּ: עֲתִידָה תּוֹרָה שֶׁתִּשְׁתַּכַּח מִיִּשְׂרָאֵל וְאָמַר רַבִּי שִׁמְעוֹן בֶּן יוֹחַאי שֶׁלּא תִּשְׁתַּכַּח כי בחיבור הזה שהוא ספר הזוהר בו יצאו מהגלות.
שכל צדיקי אותו דור ניבאו שהתורה תשתכח מעם ישראל, ורבי שמעון התווכח עמם, ורבי נחמן מבאר שהוא התכוון לכך שהוא בעצמו ידאג שהתורה לא תשתכח, על ידי האור שהוא גילה בחיבור שלו שהוא הזוהר הקדוש והאידרא.
כל הקיום שלנו כיום זה בכוח של רבי שמעון שמלווה אותנו. בלעדיו היינו עַם בלי תורה ולא היה לנו שום קיום.
כתוב בזוהר שלפני בריאת העולם השם רצה ערבים שאם בני ישראל יחטאו הם ידאגו לתקן את הכול, והוא לקח את הצדיקים לערבים והכוונה לצדיקים מיוחדים שלקחו אחריות לתקן את כל העולם שזה היה בעיקר משה רבינו ורשב"י. ומקובל בשם צדיקים שאח"כ היה את האר"י הקדוש ואח"כ את הבעל שם טוב, ולבסוף את רבינו נחמן שהעיד על עצמו שהוא נשמת משיח.
והצדיקים האלו לקחו ערבות עבור כל העולם ולכן מה שהקדוש ברוך הוא אמר " נעשה אדם" הוא התכוון אליהם, שהם עיקר האדם.
ולכן אנו שמחים כל כך ביום פטירת רבי שמעון בר יוחאי, כי ביום פטירתו הוא גילה את האידרא והוא הוריד לעולם את הכוח הזה שהתורה לא תשתכח ושכל יהודי יכול לעשות תשובה.
רבי שמעון אמר יכול אני לפטור את העולם כולו מן הדין. כי הוא יכול בכוחו להכניס הרהורי תשובה בכל יהודי עד שאף יהודי לא יהיה בגיהנום. ומה שזה עדיין לא קורה, כי בהכרח שזה יקרה לאט לאט, מסיבות נסתרות שתלויות בתיקון העולם. כי בהכרח שהאדם בעצמו יתעורר לחזור בתשובה כי אילולי כן היינו כולנו נטולי בחירה כרובטים. ואף על פי כן יש כוח ביד הצדיקים לעורר לתשובה את הרוצים בכך ובעלי אמונת הצדיקים. ומעוצם הפרדוקס הזה נמשך הדבר זה אלפיים שנה עד שבקרוב ממש הוא יסתיים לחלוטין בנצחון של הקדושה, עד שאף יהודי לא יישאר בחוץ. והעיקר לדעת ולהאמין שאין אפשרות כלל להבין את דרכי ה' ואת מה שנעשה עתה בעולם, בדור עיקבתא דמשיחא, רק עלינו לעשות את שלנו בעבודת ה' בכל הכוח בלא להרים ידיים בשום צורה ומשום סיבה שהיא, והצדיקים יגמרו את שלהם לתקן עולם במלכות ש-ד-י
וזה פשר השמחה העצומה שמתגלית בל"ג בעומר שאינה בדרך הטבע כלל. [מי שעוד לא היה במירון מוזמן לנסוע ולחוות חוויה חד פעמית שאין דוגמתה בעולם בכלל בכלל. אל תפספסו!]
כי עם ישראל חי על אמונתו בצדיקים, ואף מי שאינו מבין בכלל, ליבו מרגיש את האמונה שקיבל ירושה מאבותיו שהחלה בקריאה "נעשה ונשמע"
בספר עונג שבת פרשת אמור, כותב הרב אפריים קרקובסקי זצ"ל שברור לו שגם אלו הנוסעים להילולא במירון ואינם יודעים בשביל מה נוסעים, ואינם נכנסים כלל לציון הק' אלא שוכבים בחוץ ואוכלים ושותים, גם הם בכלל ההילולא ורבי שמעון רואה אותם והם נזכרים לטובה בכל הצטרכותם לשנה ההיא בריאות פרנסה וכ"ו ואין צריך לומר מי שזוכה לומר את התפילה של רבי נתן וללמוד זוהר ולרקוד קצת בשמחת ההילולא, עין לא ראתה...
אשרינו מה טוב חלקינו בהילולא דבר יוחאי!
 


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved