Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

לאן לפנות?

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> לאן לפנות?
לאן לפנות...
 
אחד הסיפורים שאהבתי לקרוא, הוא הסיפור בבחור מתבגר. השנים נקפו, כל חבריו כבר נישאו, והוא עדיין לא מצא את זיווגו האמיתי. מדובר היה בבחור מוצלח, היו לו הצעות למכביר, מהן טובות וראויות, ובעלי מעלות רבות. אולם הבחור דנן, היה קשה החלטה.
השידוך היה מתקדם לקראת גמר, אך, כשהגיע רגע ההחלטה, לא יכול היה לתת עצה לנפשו, ולאשר או לשלול - בצורה ברורה. מה שהביא אותו, להיות ה'אלטע בחור' של הישיבה.
כשהתקדם אחד השידוכים לידי גמר, וניצני ההתחבטות כבר הופיעו, הגה ידיד קרוב רעיון בכדי לסייע לחברו. הידיד טרח והדפיס מהדורה מיוחדת של העיתון היומי, ושתל בו מודעת מאורשים, ובה הופיע שמה של המשודכת, וכביכול, כבר התארסה עם בחור אחר.
למחרת עם בוקר, קיבל הידיד טלפון מחברו, כשהוא נשמע שבור ומאוכזב, 'למה לא סגרתי בזמן, הרי מדובר היה בשידוך שהוא כליל המעלות, עכשיו היא התארסה עם מאן דהו אחר...'
'נו, ואם היית יכול לגמור את השידוך כעת, האם היית מסוגל להחליט?'
'כן' - השיב הבחור ללא היסוס.
'ובכן - ענהו ידידו - השידוך עודנו מצפה לך...'
*
זהו, הגיע הזמן המיוחל 'אחרי החגים'.. גשמים ראשונים מבשרים על תחילת החורף וכעת הזמן להתחיל.. להתחיל כולל חדש, או עבודה חדשה...
אבל איזה בדיוק, כולל הוראה או כולל ללימוד גמרא, עבודה פיזית, עבודת משרד, או אולי בכלל עדיף לעסוק בחינוך... הספיקות והלבטים הם אחד מגדולי מייסרי הנפש, והם מופיעים בכל שכבות הגיל, ובווריאציות שונות.
היטיב להגדיר את קשיי תופעה זו, התלמיד הנאמן מוהרנ"ת זיע"א, בתפילתו לעצה שלימה, "...אני מסופק בכל עת ואיני יודע לתת עצה שלימה לנפשי איך להתנהג בשום דבר, ומחמת זה עצתי חלוקה, וספיקותי רבים מאוד, לפעמים עולה על דעתי לעשות כך, ולהתנהג בדרך זה, ויש לי סברות והוכחות הרבה שאני מוכרח להתנהג כך.
ואחר כך כשנגמר עצתי לעשות כך, בתוך כך עולה על מחשבתי סברא אחרת, וסותרת כל עצתי הראשונה, ונמשכים לי סברות והוכחות הרבה, שאני צריך לעשות בהפך ממש..."(ליקו"ת סא).
*
ובכן:
בכל הדורות מאז ומעולם, היה אדם יורד לעולם בכדי לקיים תורה ומצוות, ולכל אחד יעוד משלו, לכל נשמה יעוד מסויים שאותו היא צריכה לתקן. יש מי שתיקונו בלימוד תורה, יש מי שבחסד, ואחר, שפשוט יעסוק בעבודת השדה וכיו"ב.
אך עתה באחרית הימים, בעקבתא דמשיחא -גילה הקדוש רבי חיים וויטאל - יורדות נשמות גבוהות במיוחד, הקרויות "נשמה כוללת", כלומר, בנשמתך כלולים ייעודים רבים.
נשמתך ירדה לעולם בכדי להיות למדן, מתמיד בלימוד, בעל חסד, איש של תפילה, בעל מידות, אולי גם מחבר ספרים, ועוד גוונים רבים ונוספים.
אבל איך אני יתקן את כולם - נשאלת השאלה - תן לי תחום אחד, שבו אני יתמקצע ואגיע בו לשלימות ככל יכולתי, אבל בכל התחומים, איך אני יכול.. [ולפעמים נדרש מהאדם לתקן בזה העולם גם שני תחומים מנוגדים לגמרי, כמו להיות עסקן ותלמיד חכם, איך זה שייך...]
*
אבל רבינו הקדוש מגלה לנו סוד נפלא:
אתה, בכוחך הדל, מתקן את הכל!
אני? איך?!?
כן, אתה, ודווקא על ידי הלבטים המייסרים, כי שעולה בך רצון להיות למדן, ואתה כוסף ומשתוקק לזכות ללמוד תורה בעיון ובהבנה טובה, הרי שהרצון האדיר שלך תיקן את הלימוד שלך! ואחר כך שחשקת לעשות חסד, הרי חשק זה חולל פלאות ותיקן את בחינת החסד שבנשמתך, וכן הלאה!
רק אל תשכח להמשיך לרצות, ואל תתבלבל מכך שאינך יכול להחליט מיידית החלטה מוחלטת, שכן כל צד שעולה בדעתך והינך הופך בו ורוצה לקיימו, בכך זכית לתקן תיקונים נפלאים, ולהעלות לשורשם את כל חלקי נשמתך, וזוהי שלימותך בעולם!


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved