Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

כעס ילדותי

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> כעס ילדותי
כעס ילדותי
"כי יש בחינת חרון אף אצל השי"ת כביכול, ואצל בני אדם. וצריך לשבר ולהמתיק החרון אף, דהיינו להמתיק העשן ולבררו, עד שיהיה נעשה ממנו בחינת רוח, דהינו רוח אוירי, וכל זמן שלא בא בחינת זה הרוח אל בחינת הידים, עדין הוא קודם ההויה. כי עקר ההויה, הוא בבחינת הידים, שהם כלי העשיה, ששם הוא עקר התגלות בחינת הרוח. ואחר כך כשנתגלה הרוח בבחינת הידים, שני הרוחות הנ"ל עדיין ביחד, שהם בחינת שני הידים ימין ושמאל, שעדיין לא נפתחו ונתפרדו הידים, ואז עדיין בחינת קודם הבריאה, ואחר כך כשמוציאין מכח אל הפועל, אז הוא גמר הבריאה, ואז נפתחין הידים, וניכר בין ימין לשמאל, וכל זה נעשה על ידי המתקת החרון אף כנ"ל" (ליקו"מ סו).
*
כולנו זוכרים את המסע המייגע בו נטשנו את ה'חיידר' לטובת ה'ישיבה קטנה', נער צעיר תוהה דרך ניצב אל מול הישיבה, המעבר הזה לא מבטא רק את המעבר מהביסלי של 'אוסם' לוופלים של 'עדין', גם לא מהמיטה הנוחה ל'מיטת קומותיים' צפופה...
העיקר הוא המעבר החד בין רגעי הילדות העליזים, תחת חיקה של אימא, לרגעי הבגרות הרציניים, המעבר הזה מזמין מכורח המציאות, רגעי ערפול ובהייה, ואפרוריות מרירה, רגעים שבהם הנער עומד נבוך מחפש אחר דרך, כיוון לחיים, אחר השאיפות שינווטו את דרך חייו...
שנים רבות, מעברים רבים עוד יותר, חולפים עד שהוא מוצא את הכיוון, ובאותה ימים של התחלה הוא מאמין בכל ליבו בדברי חכמינו 'כל ההתחלות קשות', אמרה אותה הוא חש על בשרו יום יום, מלא תחושות כעס ורוגז על הבלבול והתהייה שאופפים אותו בכל פסיעה.
לאחר שנים, הבחור כבר מוצא את מקומו, הוא יודע מה הוא רוצה מעצמו, הוא גודל ורואה תוצאות נפלאות, נישא בשעה טובה, ובאיזה שהוא רגע בחיים  - אם הוא יבחן את עצמו - הוא רואה ואותו כעס שוב ושוב חוזר אליו, הוא כבר בגיל שלושים או ארבעים, והוא לא בטוח בדרכו, מה אני עושה בעולם? מה התכלית שלי??
והוא תוהה, האם אני שוב נמצא באותה נקודת התחלה? איפה בדיוק אני נמצא? מה קורה כאן?!?
*
עם ישראל לדורותיו מאז ימי גלות בית שני, נודד ממדינה למדינה וממלכות לחברתה, מגיע למקום, מתבסס, לאט לאט נבנית קהילה ומוסודתיה, וכשחולפים שנים והכל כבר מבוסס, לפתע שוב הכל מתמוטט, והעם, בזוי ושסוי, ממשיך לנדוד למקום חדש... ושוב מתחיל מהתחלה... עד שהוא מתבסס, וחוזר חלילה...
והעם תוהה, האם אנו שוב נמצאים באותה נקודת התחלה? איפה בדיוק אנו נמצאים? מה קורה כאן?!?
*
מגלה רבי נתן, שרצונו של השי"ת שנתחיל תמיד שוב ושוב מהתחלה, וגם אם אתה או אתם כבר הרגשתם את ההתחלה, וכבר בניתם בעמל וביזע, את הקהילה, את האישיות הפרטית שלך, חוויתם את הכעס הילדותי, הראשוני, אבל אתה צריך לחזור לנקודת ההתחלה.
למרות שכבר גילית והולדת את הרוח, הנשמה שלך, והתקדמת לכיוון התכלית שלך, אבל ה' רוצה שתפתח שוב את הידים, ו... כאילו תשליך הכל, ותתחיל מהתחלה!!
ושם -
שם יהיה לך טוב, כיון שהסוף של אתמול הוא ההתחלה של היום, הכעס, השממון, אותו אתה חש, הוא מפני שאתה נמצא בנקודת התחלה, כיון שה' רוצה ממך בדורנו רק התחלות, ולכן, תזכור:
סיום ומנוחה - היא נקודת התחלה..
אבל התחלה חדשה  - היא המטרה...
 


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved