Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

כל כך טבעי ש... תשלוט בעצמך

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> כל כך טבעי ש... תשלוט בעצמך

 
ביום חורפי אחד הלכתי ברחוב, ולפתע הזדעזעתי מאוד מכיתוב שצץ מול עיני בכתב ענק על גבי משאית סמיטריילר,  "כל כך טבעי שלא תשלוט בעצמך" אמנם ברגע הראשון הבנתי שמדובר בפרסומת לחטיף צ'יפס בטעם טבעי, אבל עדין לא נרגעתי כשקלטתי שבאמת מדובר על עצמי, שבאמת אינני שולט על עצמי בשום תחום,
הנה, לא מזמן בימים הנוראים בפרט בערב ר"ה אצל ציון רביה"ק קבלתי על עצמי קבלות טובות בכל מיני תחומים ועכשיו כחודש אחרי החגים הכל נעלם והתפוגג כל מה שקבלתי על עצמי, הן בענינים שבין אדם למקום הן בענינים שבין אדם לחבירו, אמנם רציתי מאוד להשתנות אבל למעשה במציאות נשארתי במקום בו עמדתי לפני הקבלות שקבלתי על עצמי, האומנם אני יכול לומר לפי מה שאני מרגיש שאין שום מצב ושום אפשרות בעולם שאשלוט על עצמי? וזה כ"כ טבעי אצלי שאינני מסוגל לשלוט על עצמי?!
ברם... האמת היא שכל מה שאדם מרגיש שאין בכוחו לשנות הרגל וכדו' זה מחמת שבכל רגע ורגע אנו חיים עם העבר לפני כל מעשה שאני מעונין לעשות או לפעול אני מודד האם יש לי את הכוחות לעשיה או לפעולה הזו, וכיצד המדידה נעשית? לפי כל העבר שלי לפי ההצלחות והכשלונות העליות הירידות וכו' וכו' שהיו אצלי במימי חיי, ואת כל העתיד אני בונה לפי העבר, והדבר הזה שאנו דנים עצמנו לפי כל העבר גורם לאי הצלחה, לאי רצון להתקדם, לאי חשק להתמיד, כי המציאות הראתה לי כל כך המון פעמים שנסתי ולא הצלחתי אז למה לנסות שוב?
והנה בנקודה זו מופיע עלינו המנחם הגדול רבינו הקדוש שזעק "שאין שום יאוש בעולם כלל" ממש כך שכל היאוש וחוסר המוטיבציה והחשק השובר זה בגלל ההסתכלות על העבר שהיה מלא בכשלונות ומילא ההמשך מובן ולמה לנסות להתחיל, אבל אצלו ברור כשמש שאין שום יאוש עד כדי שאין שום סיבה לזה שהרי תמיד אפשר להתחיל שוב תמיד ומילא זה כל כך טבעי ברור ומובן שעכשיו אתה יכול לשלוט בעצמך כי אתה יכול להתחיל שוב מחדש אבל מאיפה? מהיכן? מאיזה מקום אוכל לקחת כח להתחיל אחרי שכ"כ המון פעמים ניסיתי להתחיל והמשך ידוע אצלי, והנה רבינו אמר  (חיי מוהר"ן שפ"ד)"אמר: לא מבעיא דיבור שאינו יוצא מפי בלי התחדשות אלא אפילו הבל אינו יוצא מפי בלי התחדשות"
כלומר שכל רגע ורגע מימי חייו הקדושים היה בהתחדשות חדשה כאילו לא היה קודם כלום והתחיל מחדש להתגעגע להשי"ת איך זוכים להיות יהודי כשר וזה ליוה אותו כל הזמן להתחדש עוד ועוד,שוב ושוב לא להסתכל עלי העבר אלא עוד פעם להתחיל מחדש ועוד פעם להתחיל באמת ואת החיים האלו הכניס בתוך ספריו הקדושים. שבאומרו תורה, פניו וכל נשמתו נמצאים בתוך ספריו, כלומר שאת כל מציאות החיים הזו שחי כל רגע ורגע חיים בלי שום התחייבות והסתכלות על העבר אלא רק על העתיד שהכל מונח ואפשרי לפניו ואת כל מה שכלול בצורת החיים הזו הכל מכל הכניס בתוך ספריו הנפלאים את כל מה שבעלומות העבר לא אמורים להפריע להתקדמותי את כל מה שהירידות הנפילות והמעידות הרבות שהיו לי בחיים לא אמורים להשפיע על "הדקה הבאה" שבחיי אפ' אם הנפילה הנוראה גם היתה בדקה הקודמת אעפ"כ זה לא אמור לשבש לי במאומה ממש בכלום את התוכניות, הקבלות הרצונות והכיסופים לעתיד והמשך נעלה וטוב יותר כי הרי אני עכשיו ממש חי מחדש...
על הכח העוצמתי האדיר הנורא והנפלא הזה התבטא תלמידו הנאמן *במילים ואחרונות שאמר עלי אדמות* מוהרנ"ת זיע"א
"כשעזרא הסופר... דף אחד מרבינו יכול נגד הכל, כלומר שכפי שידע ברוח קודשו את כל אשר יקרה באחרית הימים בימנו אלה את הופעת גל הזוהמה והטומאה הנוראה, המכשירים האיומים שברגע אחד אפשר לגלוש על ידם לחמישים שערי טומאה לזוהמת וטינופת העולם מכל מקום גם מתוך בני ברק וירושלים ואפילו ממקום מקדשינו הכותל המערבי, ומכל מקום בעולם אפשרי להגיע לכל מקום בעולם גם לשאול תחתיות, והבעיה העיקרית והקשה שבהם זה התמכרות וכפי שכל אחד שאוחז שם מודה ומרגיש שממש אני לא מסוגל להימנע מזה ואין לו חיים בלי זה, והנה כל התמכרות בכל רמה שתהיה אינה מסוגלת לעמוד מול התחלה חדשה אחת מול החלטה אמיתית באמת שעכשיו אני מתחיל באמת מחדש לגמרי שבאמת באמת אין עבר אלא רק עכשיו אני מתחיל מחדש בהתחדשות חדשה לגמרי מול התחדשות שכזו שרבינו הקדוש הכניס בספריו הנפלאים כנגד התחלה חדשה שהתחיל בכל רגע ורגע מימי חייו, אזי כל טבע כל הרגל וכל התמכרות הכל נעלם ומתפוגג כלא היה ( כי באמת לא היה ממשות בחיים החדשים האלו) ומהרגע הזה אני מתחיל חיים חדשים על ידי הדף אחד של רבינו אין בלעטיל שיכול נגד כולם כמובא בסוף מעשה ז'...) שאמר לו אם יש לך את הדף הזה אתה לא צריך לפחד מכלום כי באמת אין כלום עכשיו אני מתחיל מחדש בהתחדשות חדשה בכוחו העוצמתי של המתחיל הגדול שהודיע שאין שום יאוש כי תמיד תמיד אפשר להתחיל מחדש ואע"פכ אין שום מציאות לטבע שלי להוכחות שלי שהיו מהחיים הקודמים בגלגול העקר לחיים שלי עכשיו ברגע זה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(נא לבדוק שאין טעיות בכתיב)


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved