Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

ירח האיתנים

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> ירח האיתנים
התמונה באדיבות יוסף אורדנטליך
בס''ד
הרב צמח דוד פרידמן שליט''א

הנה נכנסנו ובאנו בשערי השנה החדשה, ובימים קדושים אלו, עוסק עם ישראל לבנות ולהכין את מהות השנה החדשה, כדי שתהיה לטובה ולברכה. על ידי התשובה, הסליחות, צום יום כיפור ושאר החגים הקדושים, נזכה בעז"ה לרוב טובה ושנה מבורכת ושמחה.
אחד הדברים שסובבים, ללא ספק, את כולנו בימים אלו, הם השלשה ספרים, שבהם הכתיבה והחתימה, וכפי שחז"ל מספרים (ר"ה יח) ומודיעים לנו שיש  ספרם של צדיקים ויש של ההפך, ויש את ספר הבינוניים שנכתב לפי מעשיהם וחזרתם בתשובה בכל עשרת ימי תשובה, עד יום כיפור, ואח"כ בהושענא רבא ושמחת תורה, ואנו כמובן רוצים מאד שנזכה להכתב ולהחתם לטובה. סביב דבר זה אנו מברכים זה את זה בראש השנה, "לשנה טובה תכתב ותחתם", שולחים זה לזה מכתבי ברכה, ובתפילות מזכירים זאת שוב ושוב כתבנו לחיים טובים, וחתמנו לחיים טובים. ובפנים, עמוק עמוק בסתר הלב, מקנן יחול קטן: לו רק היינו יודעים את הסוד, איך נוכל לקפוץ פנימה, לתוך הספרים שבהם חותם החיים והטובה..
גדולי הצדיקים, ששבילין דרקיע ושערי ההיכלות העליונים היו פתוחים לפני עיניהם, גילו לנו את סוד הדברים הפנימי. וכה מבאר הקדוש רבי נתן בספרו הגדול לקוטי הלכות: הספרים העליונים האלו, הם בעצם ספרי התורה וספרי הצדיקים. שם, בתוך התורה הקדושה ובעיקר בספרי הצדיקים, מחכה לכל אחד את חייו האמיתיים, את החיזוק וטל התחיה ששייך לנשמת כל יהודי בכל מצב ומצב שהוא, בין אם מצבו שפיר ומעודד ובין אם מצבו חס ושלום גרוע. שם, בנתיבות ובדרכים שסללו הצדיקים בתורה הקדושה, מקבל כל אחד את כוחו לפעול ולהתקדם ובמקומו לקדש שם שמים כפי שרוצה בוראו ממנו. בהדרכתם ובעידודם מוצאת כל נפש את מקומה ואת נחלתה בחיים. משם אפשר לקחת ולשאוב ממעייני הישועה..
כשאנו נקבע בעצמנו קביעות חזקה, לעסוק כל יום, מעט או הרבה, בספרי הרבי ומוהרנ"ת, נפגוש את חיינו. החתימה שחותמים למעלה, היא כפי החתימה והקשר שהחתמנו וקשרנו את עצמנו למקור החיים הנצחיים. ומשם מקבלים את השפע והטוב ואת הכוחות להתמודד תמיד ולהיות בשמחה.
כשעם ישראל עושה תשובה, ובוטח בהשי"ת שהוא מעביר את פשעיו, זה הזמן הטוב ביותר להתקרב אליו, מימים אלו – שהם התחלת וראשית השנה- לכל השנה. ה' סולח לנו כי הוא רוצה את קרבתינו אליו, ואנו כבנים אוהבים לאבא אהוב, ממלאים את רצונו. ומה רצונו העיקרי של האבא:? שיהיה לנו חיים טובים ואמיתיים. חיים בעוה"ז ובעולם הבא, וכשנעסוק בספרי הרבי ורבי נתן ונשתדל לקיים את עצותיהם הנאמנות, נגלה באמת מה הם חיים טובים, חיים נצחיים שמשפעים מידית לטובה גם על כל חיי עולם הזה.
כך מתגלה גם בסוכות, עת יושבים אנו בצלו של הקב"ה ובקרבתו, אף בעת האכילה והשתיה והשינה, כי הפנמנו את הידיעה הזו, שאצל הקב"ה טוב לנו וחסדו מסוכך ומגן עלינו, ואת שמחתינו על מקור החיים שניתן לנו במתנה, אנו מביעים בשמחת תורה, שהרי למדנו בספרי הרבי איך באמת כל אחד קשור לתורה ולסם החיים שבה..
וכמובן כשנצא מן הימים הקדושים האלו, נקח אתנו את מנוע החיים ואת הכח שלנו, את הקביעות שלנו בספרי הרבי אתנו, בתוך כל פרוזדוריה ומבואותיה של השנה החדשה, ועל ידי זה בעז"ה נתברך בה בחיים טובים, שפע של ברכה והצלחה, וכל הישועות אמן. 


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved