Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

חסכי ילדות

דף הבית >> מאמרי הגות >> חסכי ילדות
חסכי ילדות
"כתיב (תהלים קל"ט): "אחור וקדם צרתני". כי יש שכל שאדם משיג אותו על ידי הקדמות רבות, והשכל הזה מכנה בשם 'אחור'; ויש שכל שבא לאדם בלא שום הקדמה, אלא על ידי שפע אלוקי, וזה מכנה בשם 'קדם', בשם פנים" (ליקו"מ כ).
*
חכמי המוסר לדורותיהם אזנו וחקרו בשורש מעשי בני האדם, מאיזו מידה נובעת חשקת האדם בכל פעולה ומעשה, ומהם הסודות הטמונים וגנוזים בלבבות בני אדם. וחכמי הנפש הוסיפו לברר כי כל רצון שמתגלה באדם שורשו עמוק יותר במעשים ומאורעות קודמים שחלפו ועברו על האדם, ואף כינו אותם בשם: "חסכי ילדות"!
מאורעות העבר הם המוקש הגדול ביותר שעומד בדרכו של אדם, הוא מתחיל להתפלל בלב בוער, אך לפתע הוא נזכר בכשלונות אותם חווה בעבר הרחוק או אפילו הקרוב יותר, בקשיים שנערמו בדרכו, ולחילופין ביחס במזלזל שהופגן נגדו מימי ילדות, בבית או אצל החברים, ומחשבות מביכות אלו שצצות בראשו מבלבלות, מעיקות, ומונעות ממנו להמשיך בעבודתו בחיות ובשמחה...
והאדם משווע לעזרה, אך כל כמה שיצעק, יצעקו כל אותם מחשבות לעומתו, 'אם עוונינו ענו בנו' (ליקו"מ כב), הם נענים לעומתו כהד, "הבט בנו, הזכר בעבר שלך, מה היית, מה עשית, מי אתה בכלל, מה אתה שוה?!?"
*
מי לנו יותר מדוד המלך, שעוד טרם לידתו לא היה רצוי בעולם, ומשבא לעולם, מאסו בו משפחתו ושלחוהו לרעות את הצאן במדבריות בתקוה שיטרף.. ומששב לעת ערב לביתו לא הניחוהו לסעוד עם אחיו.. וכך כל חייו היו רצופים באכזבות וכשלונות לאין מספר...
אבל,
דוד המלך מעולם לא נכנע לאותם מחשבות שליליות שקראו לו "הבט אל העבר שלך, ראה מי אתה, ומה אתה שווה", אלא מבטו היה לעולם מופנה אל העתיד, באמונה שעוד יבואו ימים טובים, בהם נחזה עין בעין איך שהכל מתהפך לטובה, וכל אותם קשיים ומהמורות מאירים את אפילת הליל באור יקרות!
ספרו רצוף אהבה בתקוה נפלאה ומתוקה, חסדי ה' עולם אשירה לדור ודור אודיע אמונתך בפי, כרתי ברית לבחירי נשבעתי לדוד עבדי, כי אמרתי עולם חסד יבנה, ואף אותם בכיות שהוא בוכה אף הם רוויים בשמחה עילאית, ב'שמך י'גילון כ'ל ה'יום, בכיה מתוך תקוה אינסופית, היא בכיה מלאת שמחה ואמונה!!
ולכן, דוקא דוד המלך היה מסוגל לקיים את מצות התשובה בשלימות נפלאה כל כך, 'וחטאתי נגדי תמיד', שכן זוהי תשובה מתוך תקוה והסתכלות אל העתיד המבטיח. שמה של התשובה הוא בסוד אהי"ה (ליקו"מ ו), שכן לא שייך לזכות לתשובה בלעדי ההסתכלות אל העתיד - כמו ספר התהלים - באהבה, בתקוה, באמונה! (ליקו"מ עג)
*
זהו הדרך שמנחיל לנו רבינו הק', אל תבט אחריך פן תספה, לא תוכל לעולם להסתכל ולפשפש בעבר, וודאי שלא לטפל בו ולתקן אותו, רק אם תדע נאמנה להביט קדימה, השכל שמעורר את הלב הוא "שכל הקדם", שנותן לך את הכח לטפל בעבר ולהתמודד איתו בהצלחה!
ואז, כש"אין יאוש בעולם כלל", יהפוך אצלך מפתגם שחוק לתפיסת חיים, תוכל להביט אחורה ללא חשש, ולזכות לתשובה מתוך שמחה, שמחה שאינה חוששת מן העבר, "והאיר אל עבר פניה", העבר כבר יאיר ויזריח בתקות העתיד!!!
 
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved