Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

ורווח תשימו

דף הבית >> מאמרי הגות >> ורווח תשימו
 בס''ד
 
ויהי לי שור וחמור...

השמעתם על שלומיאל נעבאכוביץ'???
רק אתמול אשתו שברה את הרגל אחרי שהייתה שבועיים מאושפזת בשל דלקת ריאות חריפה, והוא נאלץ לחלק את זמנו בינה לבין ילדתו שכבר כמעט חודשיים רתוקה למיטתה עכב תאונת דרכים שעברה, חוץ מזה שילדו השלישי כבן 13 מתנייד עם כסא גלגלים לאחר שבהיותו כבן 3 לקה בנגיף הפוליו, ובנוסף לכך המשכיר כבר הביא צו מבית משפט בו נאמר שעליו לפנות את דירתו לאחר שלא שילם כבר כ10 חדשים שכר דירה, ובית הספר של 3 בניו כבר הודיעו שאין להם יותר מה לבוא עד שהחוב יסודר, כשאת הלחם הוא מנסה להביא משאריות שיש במכונת החיתוך במרכול לאחר שכבר שם לא מוכנים לרשום עוד,  שני ילדותיו הקטנים מהמעון הוא נאלץ לסחוב איתו לכל מקום כי שם כבר החוב הגיע כמעט להוצאה לפועל, ומי מדבר על כך שהחשמל נותק לפני כשבועיים ושבזק כבר מזמן לא מתעסקים איתו, ורק את הארנונה יחסי הוא צבר סכום חוב משערי של כ6 חדשים, סלולרי הוא לא יכול להחזיק כי אין לו איך להעביר אליהם הו''ק או כרטיס אשראי ,  אין לו אפילו למי לפנות מכיון שחמותו כבר 8 שנים רודפת אותו בכל הזדמנות על מזלו הביש, ומי בכלל דיבר על כך שבמשך כ10 שנים צבר שיא של כ150 מקומות עבודה, שהחזיקו מעמד כשבוע-שבועיים עד שנאלץ למצוא מקום חילופי, בקיצור: כזה ביש-גדא, כל העולם נפל עליו!!!
 
ואנחנו??? לא כאלה?( ברוך ה' לא כמו הפירוט דלעיל), אבל הרעיון שכמה פעמים במהלך חיינו אנחנו חושבים, ווי, אשתי קצת צעקה עלי, הילד השני לא יודע מה קרה לו, אמא שלי החליטה לחנך אותי בגיל 50 ודוד שלי עשה שמחה משפחתית בלי לקרוא לי ובדיוק עכשיו חזר לי ההו''ק מהבנק, אוף!!! הכל סוגר עלי.
ובכן, למי יש עיצה איך יוצאים מעסק ביש שכזה? האם יש לאי מכם פתרון מעשי?
את הפתרון היחיד, היעיל והמעשי, מגלה לנו רבי נתן מברסלב זצ''ל בספר ליקוטי הלכות  (בהלכות כלאי בהמה הלכה ד') יעקב אבינו שלח לעשו את מנחתו עיזים גדיים תיישים חמורים גמלים וכו' וכו' את האזהרה שהזהיר את אנשיו חייבים לזכור, "ורווח תשימו בין עדר ועדר". בשום אופן לערב בין המינים השונים,
ליעקב אישית מותר לערב, וכאומרו "ויהי לי שור וחמור" שניהם מרמזות על קליפת עשו וישמעאל והוא הצליח להכניעם, אך ההוראה שלו אלינו עד סוף כל הדורות "ורווח תשימו"  כלומר : אף פעם  אסור לומר תראו מה קרה לי, גם זה וגם וגם וגם וגם...לא!!! פשוט לא!!!. אדם צריך לקחת כל צרה בפני עצמה ולמצוא בה איזה שהוא משהו שבמשהו הרחבה, נכון שהבנק החזיר לי את ההוראת-קבע שלא שילמתי, אבל שאני לא ישכח שברוך ה' עד היום כן הצלחתי לעמוד בזה,  באופן יחסי הילד שלי מדהים, אתמול קצת השתבש לו משהו לכמה שעות אבל בכללי אין כמוהו, וכן על זה הדרך, החובה שלנו למצוא איזו שהיא הרחבה קטנה בכל דבר ואז להודות על זה לה', ואז לעבור לצרה הבאה ולמצוא בה איזו שהיא הרחבה קטנה וכן על זה הדרך, עד שברבות הימים יראה שאין לו ברוך ה' שום צער וצרה.
והנה לשונו המתוקה מדבש ונופת צופים של רבי נתן זיע''א: "כי עיקר כל הצרות הם על ידי הגליות שאנו בגולה בין העכו"ם שכלם כלולים בעשו וישמעאל שהם בחינת שור וחמור והזהיר הכתוב שלא לערבם יחד על ידי אסור תערובת כלאים שלא לגרום חס ושלום לערב ולחבר הצרות יחד שאז אי אפשר לסבלם חס ושלום, היינו שלא יגרום לבלבל דעתו חס ושלום שידמה לו כאלו כל העולם נפל עליו (כמו שרגילים העולם לומר בעת צרה חס ושלום) כאלו חס ושלום כל הצרות באו עליו חס ושלום בלי הרחבה כלל. והא בהא תליא, שמי שאומר כך חס ושלום ועל ידי זה התעקם לבו מה' יתברך ואינו יכול לצעוק אליו אזי חס ושלום באמת נתרבין עליו הצרות רחמנא לצלן, כי כל הנמשך אחר צערו הצער נמשך אחריו חס ושלום רק צריכים לתן רוח בדעתו למצוא הרחבות גם בתוך הצרות בעצמן ולהביא תודה והודאה בכל עת כי באמת בכל צרה שבעולם יש בתוכה הרחבה בחינת "בצר הרחבת לי"" ע''כ.
לסיכום: 1, להפריד בין הצרות, 2, למצוא בכל צרה בפני עצמה איזה הרחבה, 3, להודות לה' על ההרחבה ולצעוק על הצרה הקיימת, 4, לראות את הישועות בעיניים.
נסו את העצה והיווכחו, אל תשכחו גם לספר על הישועות שראיתם.
בהצלחה
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved