Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

התפילות בקיבוץ ראש השנה

דף הבית >> אומן >> למה ראש השנה? >> התפילות בקיבוץ ראש השנה

התפילות בקיבוץ ראש השנה


אומן אומן ראש השנה.

סליחות -
בערב ראש השנה, מתחילים לומר "סליחות" בשעה מוקדמת למדי. בית הכנסת עמוס, האווירה בו מחושמלת, התפילות מלאות להט. כפי שאמר רבי נחמן: "צדיקים אחרים מאחלים לעצמם ראש השנה המשתווה אל ערב ראש השנה שלנו" (חיי מוהר"ן, אמרות טהורות). 

ערב ראש השנה, בציון רבנו – 
ערב ראש השנה נוהגים לפקוד את קברי הצדיקים שיתפללו על החיים וימליצו בעדם ליום הדין להיפקד בשנה טובה (הלכות ר"ה). לאחר תפילת שחרית, עולים לציון רבנו הקדוש ושופכים שיח מעומק הלב לבורא עולם שיפקדנו לטובה בזכות רבנו הקדוש, ומבקשים מרבנו שימליץ טוב בעדינו ביום הדין. 
ראוי לציין את דבריו של ה"פרפראות לחכמה" מה שכתב לפני למעלה מ110 שנה: וקודם ראש השנה משתטחים על קברו הקדוש ומרבים בתפילות ותחנונים כל אחד כפי ענינו, והעקר לזכות לתשובה שלמה ולתקון האמונה ולתקון הברית ולתקון המוחין.... וכל אחד צועק מעומק לבבו בתמימות ובפשיטות גדול לזכות לשוב אליו יתברך באמת... 

כניסת החג - 
השעה 6:00 לפנות ערב. השמש הזהובה של אחר-הצהרים שוקעת לאיטה, והחשכה יורדת. ההכנות ליום-הטוב הושלמו. רבים לבושים ב"קיטל" – בגלימה הלבנה המסורתית. בית-הכנסת מלא וגדוש, ואף עולה כנהר על גדותיו. לבסוף הגיעה השעה. שליח הציבור משמיע בקול את הקריאה המשמחת והמטילה-יראה לברך את בורא העולם: "ברכו…" וכל הקהל פורץ בתשובה לוהטת ומהדהדת הנמשכת עוד ועוד. החל ראש השנה של הרבי.

תפילות החג - 
מגיע ראש השנה עצמו. התפילות מתקיימות בסמוך לציון - ב"קלויז". הקלויז, משמש את קהל האלפים כבית הכנסת המרכזי, שהוקם במיוחד עבור תפילת הרבים בימי ראש השנה!. התפילה מתנהלת לאיטה, דבר טוב למי שרגיל לכך, מי שאינו רגיל לכך – אין מניעה לכך שיעשה לעצמו פסק-זמן כל אימת שנחוץ לו לצאת ולנשום אוויר, להירגע, להתפלל תפילות פרטיות וכדו'. (לתשומת לב יהודי יוצאי עדות המזרח: לכל מי שמרגיש מעט לא בנוח במניין המרכזי, חלק מיהודי עדות המזרח הפוקדים את אומן מעדיפים להתפלל במניין שלהם על-פי מנהגיהם-שלהם. המניין לעדות המזרח מתקיים בבנין ה'קלויז' בקומה הנמוכה יותר) בכל אופן, נוסח ברסלב המסורתי אינו מייגע כלל. באותם רגעי רצינות תהומית, כאשר דברי המחזור מאמתים אותנו עם עובדות היסוד של קיומנו כבני אדם, המנגינות מרגשות, ואחריהן באה התפרצות נלהבת של שירה לבבית מידבקת המביאה את המשתתפים למחוא כפים יחד עם כולם וממש להתרומם נפשית מרוב שמחה.
חז"ל אמרו שהפסוק "אכלו משמנים ושתו ממתקים ושלחו מנות לאין נכון לו, כי קדוש היום לאדונינו; ואל-תעצבו כי חדוות ה' היא מעוזכם" (נחמיה ח:י), מתייחס לראש השנה. הוועד מקפיד במיוחד בהכנת סעודות ה"יום טוב", ודואג לספק די אוכל לכל. הישיבה וההנאה בצוותא עם כולם מאפשרת לאדם להבין את המגוון המדהים של חסידי רבי נחמן ואת פלא האחדות הא-להית שנוצרה מתוך המגוון הזה. אולי גם לזה התכוון רבי נחמן, כאשר השווה בין הצדיק לאבן השתיה בבית המקדש, אבן השתיה היא אבן יחידה שנוצרה מתוך שתים עשרה האבנים הנפרדות שנטל יעקב אבינו להניח עליהן את ראשו (בראשית כח:יא). לצדיק האמיתי יש הכוח ליישב ניגודים ולהשכין שלום.

תשליך - 
אחת מנקודות השיא של ראש השנה באומן היא "תשליך" (טקס השלכת חטאינו על פני המים), בשעות אחר-הצהרים של היום הראשון. הטקס נערך במה שהוא היום מאגר מים במרחק כמה דקות מהקבר. מראה יותר מעשרת אלפים חסידים הלבושים בלבן והרוקדים ברחובות אומן ומתאספים על שפת המים הוא מראה מרשים דיו. הוא מראה מרגש עוד יותר למי שמודע לכך, שבנקודה זו אספו הנאצים בשנת 1941 מאות יהודים והחלו דוחפים אותם לתוך המים – כשהמוני משתפי פעולה מקומיים דואגים לכך שאיש לא נמלט ממוות בטביעה. "הזורעים בדמעה ברנה יקצורו…" (תהלים קכו:ה). הדרך חזרה מטקס ה"תשליך" היא מחול ניצחון דרך הרחובות: "ושאבתם מים בששון ממעיני הישועה" (ישעיה יב:ג). רק נסה לדמיין את התמונה – במקום שלפני כמה עשורים טבחו הנאצים ביהודים כאשר משתפי הפעולה המקומיים מביטים בנעשה. כיום עוצרים השוטרים את התנועה ברחובות כדי לאפשר ליותר מעשרת אלפים חסידים לרקוד שם בשמחה!

שיעורי תורה
אחרי "תשליך" נהג רבי נחמן לדרוש את דרשת ראש השנה שלו. היום מתקיימים בשעה זאת פרקי לימוד בהשתתפותם של תלמידי- חכמים מובילים מתנועת ברסלב, המוסרים מגוון רחב של שעורים בכל הרמות – ביידיש, בעברית, באנגלית, בצרפתית, ברוסית… אזכורי ראש השנה ששונים בכתבי רבי נחמן ור' נתן אינם מהווים רק פירוש לראש השנה של היום. ההיבטים המרובים של ראש השנה כפי שהוא היום באומן מהווים עצמם משנה – פירוש חי ותוסס למשמעות המעשית של תורת רבי נחמן – על החשיבות החיונית של השקעת כל מאמצינו בתפילה ובעבודת ה' בשמחה… על נכונותנו להקשות על עצמנו ולשאול את עצמנו את השאולות המעמיקות ביותר על תכלית חיינו ועל קיום הפוטנציאל שלנו במעשינו… על העדפת הרוחני על הגשמי… על אהבת ישראל גם כאשר יהודים יכולים להיות כה שונים מאתנו…


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved