ספרי נחלת צבי
ספרי ברסלב בשפה שלך 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 

הנשק העדין מתוך הספר

דף הבית >> פרקים מתוך הספרים עברית >> הנשק העדין מתוך הספר
רבי נחמן הפציר בתלמידיו שינסחו את תפילותיהם בעצמם. הוראתו הייתה  שיבססו את תפילותיהם הן על נושאים שלמדו מתוך ספרי הקודש, והן על נושאים וחוויות מחייהם היום-יומיים.
תוך שמירת הנחייתו של רבי נחמן, התפילות באסופה זו מתמודדות עם נושאים מוכרים עמם כולנו מתמודדים, ומבוססות על תורות מתאימות מתוך חיבורו העיקרי של רבי נחמן –ליקוטי מוהר"ן. כל תפילה, אם-כן, מלווה במראה מקום מתאים לתורה המקבילה בליקוטי מוהר"ן.
חלק מהתפילות המובאות להלן, מורכבות משני חלקים. אלו מופיעים בעמודים עוקבים ומראה המקום מובא לאחר חלקה השני של התפילה – בעמוד השמאלי.
                                         ***
כל התפילות מנוסחות בלשון זכר, אך פונות לזכר ונקבה כאחד.
 פתיחה
 רבי נחמן היה אומר: "כשאתה מתפלל, אל לך להיות מאופק. שפוך לבך בפני האל בכנות ובפתיחות, כאילו היית משוחח עם חברך הטוב ביותר".
(לקו"ת צ"ה)

 ידיד עולמים,
 עזרנו
 לשפוך לבנו
לפניך
בכנות ובאמת,
בעזרת תפילות אלו.
עזרנו
ונחוש בקרבתך,
אל יקר.
                                         ***
 הקדמה
"החיים הופכים כל אדם ללוחם. בכדי לנצח, עלינו להצטייד בנשק היעיל ביותר. נשק זה הוא התפילה".
רבי נחמן מברסלב (1772-1810), מורה רוחני שרעיונותיו העמוקים ותורתו הנצחית היוו השראה במשך דורות, ללמדנים ולפשוטי עם כאחד, העמיד את התפילה במרכז הוראותיו. "תנו לי את לבכם", אמר, "ואוליך אתכם בדרך חדשה, דרך אשר למעשה דרכם העתיקה של אבותינו היא – דרך התפילה".
במשך אלפי שנים, מתפלל הצבור במתכונת של תפילות סדורות, בזמנים קבועים ובמקומות קבועים המיועדים לכך. תפילות אלו מחזקות ומקשרות אותנו אל שורשינו ומסורתינו. אולם, התפילה היא יותר מאשר חוליה אל העבר. התפילה מביאה אותנו במגע עם ההווה – ההיכרות האישית ביותר עם עצמנו והיכולת לעזור לנו לגלות מי אנו באמת.
בנוסף, התפילה מקשרת אותנו עם העתיד – עם קשת אפשרויות מימושינו העצמי, הנפתחת בפנינו כאשר אנו מתרגמים את צפונות ליבנו למציאות. כך, בסופו של תהליך, נשיג את השלמות – זכות השמורה לכלל בני אנוש.
סוד התפילה האמיתית על-פי רבי נחמן, הוא מציאת אותם רגעים שקטים ופרטיים בהם מתאפשרת השיחה עם האלוהים בשפת הלב – במילים שלך ובשפתך. התפילות הסדורות לא היו אמורות למנוע ולסגור מבעדנו את הקריאות הבוקעות מן הלב בעתות ובמקומות שונים, תפילות הנובעות ממעמקי הנפש והנשמה.
באם נייחד בכל יום מעט זמן עבור תפילה פרטית וממוקדת – אותה כינה רבי נחמן "התבודדות" – נוכל להכנס למימד מיוחד של התייחדות, מימד בו נפתח הלב להתקשרות אישית ועמוקה עם בורא עולם. "דרך חדשה... אשר למעשה דרכם העתיקה" – זוהי אם-כן דרכו היעילה והשלמה ביותר של הלב.
מקורות יהודיים עתיקים מלמדים כי בסופו של דבר, כל הבריאה תגיע לשלמות רוחנית וקיומית; המשיח יאחד כל באי עולם באמצעות האהבה, החכמה והמשפט. אמר רבי נחמן: המשיח יכבוש את העולם כולו ללא ירייה אחת של אבק שריפה. נשקו יהיה "הנשק העדין" – התפילה.
                                       ***
התפילות המובאות כאן הן תגובות אישיות בשפה המדוברת, לחוויות ונושאים המעסיקים כל אחד ואחד מאתנו בעידן המודרני. הספר מורכב מחמישה פרקים. כל פרק עוסק בתחום מסוים של פעילות אנושית. חמשת הנושאים מוגדרים על-פי תורת הקבלה ואלו הם: עשייה, דיבור, רגש, מחשבה ורצון. כל אחד מקביל לדרגה מסוימת של הנשמה בפרט ושל הבריאה בכלל. כאשר נתרכז ביסודות אלו בתפילתנו, נוכל להסתייע ולקשור את פנימיות נשמתנו עם האינסוף שבבריאה, להתקרב ולדבוק בבורא עולם.
כל פרק נפתח בשבח לאל ומסתיים בהודיה. מאחר ולא ניתן לקיים מערכת יחסים חד-כיוונית, לא נוכל להרגיש אחדות עם הבורא אם כל ההתקשרות שלנו תהיה מבוססת על בקשות ודרישות. לשם כך מובאות תפילות השבח וההודיה, באמצעותם אנו מחזירים, כביכול, לבורא. כך אנו מבטאים את אהבתנו ואת תלותנו באחד והיחיד המסוגל למלא כל מחסורנו.
                                            ***
היעזרו בספר זה כדי למצוא את הכוחות לעמוד פנים אל פנים מול מאבקי החיים התמידיים והמתמשכים. עיינו רגע פה, שעה קלה שם. טפחו רגשותיכם העמוקים והחזקים ביותר; הגישו אותם לאל יתברך. תנו לו את שבלבכם וקצרו רווחים שאינם ניתנים למדידה. חזרו שוב ושוב לתפילות שבספר, על מנת להסתייע ולמצוא את שהלב משתוקק להביע. ברגע שתמצאו את מלותיכם האישיות המתאימות, הניחו את הספר ותנו להן לזרום. כאשר תתמידו לפנות אל הבורא בדרך זו, ישתנו חייכם באופן מהותי לטובה. אמנם, אין אדם שההתמודדות תחסך ממנו לגמרי, אך בכל זאת – בשעה שתהיו מצוידים בתפילה, תוכלו להתייצב ללא מורא אל מול כל אתגר.
תלמידו המובהק של רבי נחמן, רבי נתן, התפלל: "ריבונו של עולם! עזרני שפי יהיה אחד עם לבי... עזור לי להביע כל שאני צריך לומר לפניך, בכנות מעמקי לבי!" בואו נלמד כיצד להתייצב מול אתגרי החיים, כשבידינו הנשק העדין – התפילה – הטעון בכל האמת והרגש שבלבנו ובנשמותינו.

                        אודות ספרי נחלת צבי

נחלת צבי הוא מכון ספרים שמוציא לאור ומדפיס ספרי ברלסב רבים. עד כה הדפסנו יותר ממאה ספרי ברסלב. 
היחודיות שלנו שאנו מדפיסים ספרי ברסלב שמתאימים לכל הרמות.
באתר שלנו אפשר לרכוש און ליין את כל הספרים שהוצאנו והדפסנו, בכל מה שקשור לספרי רבי נחמן מברסלב.
                                                                                                                      
    

לרכישת ספרים בטלפון ולכל נושא הקשור למכון ספרי נחלת צבי

 
 Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542

© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved