Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

המגיד הרה''ח יקותיאל מטירהוויצע

דף הבית >> אודות >> תלמידי רבינו >> המגיד הרה''ח יקותיאל מטירהוויצע

רבי יקותיאל המגיד מטירהוויצע


רבי יקותיאל המגיד מטירהוויצע הסתופף עוד בצל המגיד ממזריטש, לפי גירסא אחרת עוד הכיר את הבעל שם טוב, היה מכונה "המגיד" מכיוון שהיה סובב בעיירות ומשמיע דברי אגדה ומוסר. לפי המסורת, שמונים וארבעה כפרים ועיירות היו תחת מרותו והשפעתו. היה מכובד ונערץ על כל גדולי הדור ורבים שחרו לפתחו. מקובל היה גם כבעל מופת ורבים נושעו בזכות תפילותיו. למרות גילו המתקדם לא נמנע מלהשליך הכול אחריו ולדבוק ברבי צעיר ממנו בעשרות שנים, רבנו היה אז כבן עשרים שנה בלבד, ואילו המגיד היה בסביבות השבעים לחייו! בעקבות התקרבותו לרבנו התקרבו רבים משומעי לקחו גם הם לרבנו, ביניהם תלמידי חכמים עצומים וגאונים. ר' אברהם חזן בספרו כוכבי אור (אנשי מוהר"ן, כד), מציין זאת בהתפעלות: "הרב הצדיק ר' יקותיאל המגיד מיטרהאוויצע זצוק"ל, הוא אשר זכה ביותר מכל המפורסמים שבדורו להכניע את עצמו תחת אדמו"ר ז"ל, ולעמוד לפני הדרת קדושתו באימה ופחד, וגם הרבה מאנשי מקורביו ויוצאי חלציו נתקרבו על ידו לאדמו"ר ז"ל."
בכדי לקבל שביב של הבנה על מדת התבטלותו והערכתו לרבנו ניתן ללמוד מהסיפור הבא: כאשר חזר רבנו מארץ ישראל לאחר מסע ארוך, עבר סמוך לקאניבלאד, דרך שם נסע רבנו לביתו, בגשר על יד הכניסה לעיר עמד אחד מאנשי המגיד, בראותו פתאום את רבנו נבהל האיש מאוד. רבנו ציווה עליו להודיע למגיד על בואו ולומר לו לבוא אליו לכפר הסמוך לעיר, כי רבנו לא רצה להיכנס לעיר. האיש עשה כפקודת הרבי והודיע זאת מיד להרב יקותיאל המגיד. באותה עת עמד המגיד בחוץ ללא כובע וללא חגורה, ומיד כששמע את הבשורה צעק מהתרגשות לאיש שבשר לו "מהרה! חושה! אֱסוֹר המרכבה שלי ורוץ אחרי לכפר הנ"ל, ואני אלך רגלי עד שתשיגני". המגיד החל לרוץ בבהילות, ללא כובע וללא חגורה, עד שיצא מהעיר, וכך רץ רגלית מרחק חצי פרסה עד שהגיע לכפר, למרות שהשליח הזדרז ביותר לבצע את השליחות קשר את הסוסים במהירות והחל במרדף להשיג את המגיד, בכל זאת השיגו המגיד ברוב זריזותו, והשליח לא הגיע אליו עד שכבר היה המגיד אצל רבנו, ר' נתן שרשם מעשה זה מוסיף: "רשמתי זאת, למען דעת גודל ההתלהבות והתשוקה של החרדים לדבר ה' לראות פני הצדיקים האמתיים הגדולים מהם".
סיפור נוסף הקשור למגיע מטירהוויצע המבטא את הערכתו הבלתי מסויגת לרבנו, מובא בחיי מוהר"ן סימן תרז: המגיד הגיע לחתנו ר' יצחק, למקום ששם היה גר בעקבות משרתו כמלמד, שאלו חתנו לשלום אשתו ובניו, ענה לו חותנו: "עד שאתה שואל אותי מה שלומם, שאל אותי מהיכן אני בא, כי אני בא מברסלב והייתי שם אצל רבנו ושאלתי אותו מה שכבר שאלתי לכמה צדיקים, ולא השיבו לי תשובה נכונה, והוא השיב לי תשובה נכונה וברורה.... והוא גילה לי על זה תורה נפלאה, ובשעה שאמר לפני התורה הזאת, ראיתי להבות אש יוצאים מפיו הקדוש, ונדמה היה לי, שאי אפשר בשום אופן להעלות זאת על הכתב, ולמחרת בבוקר בא האברך ר' נתן והביא המאמר הזה כתוב על הניר ובדיו..."
 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved