Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

הדברים הפשוטים

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> הדברים הפשוטים
הדברים הפשוטים
"ודע שיש בכל דור ודור רועה, והוא בחינות משה, שהוא רעיא מהימנא, וזה הרועה הוא עושה משכן, ודע שתינוקות של בית רבן מקבלים הבל פיהם שאין בו חטא מזה המשכן וכו'. אך לידע כל זאת, דהינו לדעת כל צדיק וצדיק, איזה הם התינוקות השיכים לו, וכמה הם מקבלין ממנו, ולידע כל הבחינות שיש בזה, והדור שיבוא מהם עד הסוף. דע, מי שיוכל לעשות נגונים הנ"ל, הוא יכול לידע כל זה. וזהו סוד מה שאמרו רבותינו, זכרונם לברכה במשנה 'באמת אמרו החזן רואה היכן התינוקות קורים'" (ליקו"מ רפב).
*
ביום בהיר ונאה, בני אדם עוסקים במלאכת יומם, טרודים על המחיה ועל הכלכלה, ובלבבות בני אדם פנימה אגור צער רב, על הנאנקים תחת עול הפרנסה, על החולים המתייסרים, ועל המקווים לטוב ואין...
ובפתע פתאום יבוא אל היכלו האדון אשר אתם מבקשים ומגעגעים אחריו, לאחר קבלת פנים מפוארת ועליזה, יפנה האדון למלאכתו, ראשית יבקר בבתי החולים, הוא יעבור מחדר לחדר ובהינף יד ירפא את החולים ויחבוש את חליים (מגילת סתרים), ישים לאבלי ציון פאר תחת אפר, ותחת אבל ירבה ששון ושמחה.
ובתום המראה הגדול הזה ישובו כולם לעמל יומם, ואזי, יהיו הכל תוהים ושואלים, "אדוננו המשיח לשם מה באת, הרי בורא עולם יכול לרפא את החולים בין רגע, וכי לזאת בלבד באת אלינו ברננה?!?"
והמשיח משיב ואומר, "תורה חדשה באתי לומר לכם, דרך חדשה בה תלכו, במשעולי דרכי אבות, שלא דרכה שם רגל אדם!!"
מהי התורה הזאת שיגלה לנו משיח צדקנו??
*
רבינו הק' גילה לנו תורות עצומות ונפלאות, הוא עורר בנו כיסופים וגעגועים טמירים ונעלים. לכאורה היינו יכולים להופך לצדיקים גמורים בין רגע, אבל המציאות המרה טופחת על פנינו, ועל כל צעד ושעל אנו נופלים ונחבלים, כשלונות, אכזבות...
ויש לזה שורש, "יש חבילות חבילות של עבירות, דהיינו כשאדם עובר עבירה אזי עבירה ראשונה גוררת אותו לעשות עבירות אחרות, עד שנעשו חבילות חבילות של עבירות" (שיהר"ן פט), הכל מתחיל מחטא אחד קטן, מחסרון מזערי ועמוק עד אין חקר, חסרון זה הוא אבן הנגף ששובר אותנו כל החיים.
וחסרון זה הוא שלא באשמתנו בכלל, חסרון של אהבה שלא סופקה בגיל נעורים... הוא חסרון שיגרום לנו לחטא נוסף, ונוסף, עד שנהיים חבילות חבילות... וכבר העיד הרה"ח ר' יעקב מאיר שכטר שליט"א, שמאז ימי מלחמת העולם הראשונה נחלשו המוחות, וההורים אינם מסוגלים להעניק לבניהם אהבה אמיתית ושלימה!!
איך נשלים את החטא הזה, כדי שנוכל להתרומם, ולכסוף אל השלימות, כדי שנוכל להתמודד עם קשיי היומיום, עם הקשיים שרביה"ק בעצמו מערים לפתחנו, בכדי שמתוכם נזעק מלא הגרון "איה, איה מקום כבודו"?
*
לכך מכריח אותנו רבינו הק', "אתה חייב לשמוח בכל הדברים הפשוטים שאתה זוכה להם, טלית ותפילין, שבת ויום כיפור", ולמרות שזה לא מרגש אותך, אל תיבהל! [הסיבה שזה לא מרגש זה בגלל אותו חטא/חסרון/חסך שיש לך, שאתה לא מסוגל לשמוח בדבר שיש לכולם, כשתשמח - יתמלא החסרון, ותוכל לשמוח באמת, רק תאמין!!!]
מוהרנ"ת נשאל אם הוא רוצה ברכה, או שהוא רוצה את אזמרה, ומוהרנ"ת לא רצה ברכה, ברכה היא דבר מותנה, אם אתה מושלם אתה טוב, ומורהנ"ת רוצה חיזוק כזה - שלמרות שאני לא מושלם יש לי לאן להמשיך!!
התורה "אזמרה" התגלתה בצמידות ל"איה", בגלל שאין מצב לכיסופים ולשאיפות, אין מצב לרדת למקומות המטונפים ולגלות משם את כבודו יתברך (ליקו"מ יב), אם אתה לא מתחזק לשמוח בדברים הפשוטים, שמחה שלמעלה מטעם ודעת!
ואז נזכה לאורו של משיח, אורו של החזן שיושב עם התינוקות שאין להם הבל של חטא, אין להם חסרון, והם יכולים לכסוף לה' בלא חשש שמא יטו את האור לימין ולשמאל, אלא בביטל גמור לחזן הגדול והאמיתי. במהרה.


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved