Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

די להסתות

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> די להסתות
די להסתות
"סִפֵּר מוֹהַרְנַ"תְּ פַּעַם אַחַת בְּעֶרֶב פּוּרִים בְּתַעֲנִית אֶסְתֵּר צָעַקְתִּי לְהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ: "הַצִּלֵנִי מִקְלִּפַּת הָמָן-עֲמָלֵק, וְדוֹמֶה הָיָה עָלַי הַדָּבָר, כְּאִלּוּ הָמָן-עֲמָלֵק עוֹמֵד עָלַי לְהַכּוֹתֵנִי בְּמוֹט בַּרְזֶל..." "מִיט אַדְרַאנְג" (שיש"ק ח"א תרלט).
*
כשראיתי אותו, הבנתי שמשהו כאן השתבש...
הכרתי אותו מזמן, תמיד הוא היה כפייתי, נוטל ידיים שלושים פעם, קריאת שמע שארכה למעלה מחצי שעה, בדקדוקים מגוחכים, שמע-ע-ע...
עכשיו הוא זכה להתקרב לאור האורות הנחל נובע מקור חכמה, אז הכפיתיות קיבלה כלים אחרים, זה התחיל בחישובים אסטרונומיים לזמן יציאת הכוכבים המדוייקת, לאחר מכן העמיד שעון עצר, וכעבור שש שעות הגיע לנקודת חצות מושלמת...
אבל מה שראיתי בשדה, זה היה מוגזם.. פשוט מוגזם...
הפעם הראשונה היתה איפשהוא בתחילת שבט, הבחורצ'יק מגיע בכוננות מלאה, מצחו מכווץ, נושם נשימה ארוכה, ומתחיל "הצילני מקליפת.. קליפת.. מקליפת..", הוא נאנח בעוויתות של יראת שמים עודפת [כנראה זה לא יצא מוצלח...], ומתחיל שוב, "הצילני.. הצלי.. הציל.. הצי.."...
הסיוט הזה המשיך עוד ועוד, ואני התפוצצתי, הגם לכבוש את המלכה עמי בבית, אתה מגיע לשדה עם כל הנערווי"ן, תשאיר אותם בבית, העיקר זה הלב נשבר, הקריאה שיוצאת ממעמקי הלב, "הצילני מקליפת המן עמלק, אוי, תזכני לקדושת מרדכי ואסתר, אוייי"!!!
*
ואז, פתאום הבנתי -
איפה אני נמצא, אני עומד לא רחוק ממנו, מדקלם את המשפט הזה כבר מד' שבט, ובכל יום לפני השקיעה אני חוזר ומפזם אותו [כביכול מדובר בספירת העומר...], האם לזאת התכוון רבי נתן?
האם רבי נתן אמר שמי שידקלם ארבעים יום "הצילני מקליפת המן עמלק, תזכני לקדושת מרדכי ואסתר" הוא יראה את מרדכי ואסתר בקריאת המגילה?!?
יש מי שבכלל לא מרגיש שהוא במלחמה עם עמלק, הוא דוקא מסתדר איתו די טוב... ובקריאת המגילה די משעמם לו, והוא היה רוצה תעסוקה מענינת, למשל, לראות את מרדכי ואסתר...
אז מה כן רוצים מאיתנו? הרי הלב שלי לא עסוק עכשיו במלחמת עמלק, ואני לא נחרד כל כך ממחשבת המן האגגי? אז איך אני אמור לצעוק צעקה דלה כל כך, חיצונית כל כך? [ויפה המליצו 'צעקת הדל תקשיב ותושיע', ה' שומע גם צעקה שקרית ודלה...]
*
מהו בכלל עמלק?
"כל הקנאה והתאוה והכבוד וכל המדות רעות הכל נמשך מקליפת עמלק, וכל עקר קנאתו והתגרותו של קלפת עמלק הוא להעלים ולהסתיר אור הצדיקי אמת" (ליקו"ה הל' תפילין ה"ז), "קלפת עמלק הוא הוא כלל הסטרא אחרא, כלל כל ההסתות והפתויים והדחיות של היצר הרע וחילותיו" (ליקו"ה הל' נט"י ה"ו).
כלומר, עמלק זה כל מה שרע לך, כל מה שמר לך, כל כשלון, כל אכזבה הכל מגיע מעמלק, והתפקיד העיקרי שלו זה "הסתות..."!!
אז אם תבוא לשדה ותצעק "ה' רע לי", או "אבא רחם עלי", זה נחשב שבעצם צעקת "הצילני מקליפת המן עמלק"! ואם צעקת "אני רוצה להיות יהודי טוב", אז בעצם שאגת "זכני לקדושת מרדכי ואסתר"!
"כל נקודה והעתקה שנעתק מחשבתו מרע לטוב, הכל יקר מאד בעיניו יתברך, וכולם יתקבצו לעזרתו. והמן - עמלק שכלול מכל הקליפות הוא בהפך מכל זה" (ליקו"ה הל' תפה"מ ה"ז).
זהו, אז תשאג ארבעים יום, ואולי אפילו יותר, "די, די להסתות!!!", ואז תזכה לראות את מרדכי ואסתר בקריאת המגילה, ואולי גם כל יום ויום!!!
 


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved