ספרי נחלת צבי
ספרי ברסלב בשפה שלך 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 

גן הנשמות מתוך הספר

דף הבית >> פרקים מתוך הספרים עברית >> גן הנשמות מתוך הספר
תגובת הכאב
 בזה תוכל להבין דבר מסתורין עמוק: מדוע קיימת תגובת רפלקס טבעית, שכאשר חווה אדם כאב גדול, חס וחלילה, כמו – למשל – כאשר כורתים לו אחד מגפיו, הוא עוצם חזק את עיניו.
מנסיוננו יודעים שכאשר מבקשים להסתכל בחפץ מרוחק, מצרים את עינינו וכמעט עוצמים אותן כדי שנוכל למקדן בחפץ שברצוננו לצפות בו. תחושת הראייה היא הסוכן שאנו משגרים להביא את החפץ המבוקש אל תוך מוחנו. אנו מביטים בדבר כיון שרוצים לדעת מהו. הידע הוא במחשבתנו. כאשר אנו מבקשים במחשבתנו לדעת מה טיבו של חפץ, אנו משגרים את ראייתנו, ובראייתנו אנו רואים את החפץ ומכניסים אותו אל תוך מחשבתנו. אז אנו יודעים מהו הדבר שאנו רואים.
לכן, כאשר חולף על פנינו חפץ במהירות גבוהה, אנו עלולים שלא לדעת מהו אפילו ראינו אותו במו-עינינו. הוא חולף במהירות כה גבוהה שאין די זמן להביא את הידיעה עליו אל תוך מוחנו. וכאשר דבר-מה מרוחק מאוד מאתנו, יכולת הראייה שלנו – ייתכן שאין בה די להגיע שמה כדי להביא אותו חזרה אל תוך המוח. דעתנו מוסחת בקלות על-ידי הדברים השונים שאנו רואים אותם מהצד, ובנוסף לכך מתפזרת ראייתנו על פני מרחק כה רב, שהיא נחלשת וחסר לה הכוח הדרוש להביא אל תוך מוחנו את החפץ שאנו רואים.
על-כן עלינו להצר את עינינו כדי להבחין בחפץ מרוחק. עלינו להגביל את ראייתנו כדי שלא יפריעו לה חפצים אחרים, ועלינו למקד אותה בחפץ המבוקש כדי לחזק את ראייתנו ולהימנע מפיזורה. אזי אפשר יהיה לראות חפץ הנמצא אפילו במרחק רב.
הוא הדין כאשר רצוננו לחזות ביעד הסופי של הבריאה, שכולו טוב, כולו אחדות. צריך לעצום את העיניים (הגשמיות) ולמקד את הראייה – ז"א, הראייה הפנימית של הנשמה – ביעד. שהרי אור היעד הסופי הזה מרוחק ביותר. הדרך היחידה להבחין בו היא על-ידי עצימת העיניים. צריך לעצום אותן לגמרי ולהחזיק אותן עצומות. אולי צריך אפילו ללחוץ באצבע על העפעפיים כדי להחזיק אותן עצומות לחלוטין. רק אז אפשר לצפות ביעד הסופי הזה.
במלים אחרות, צריך להעלים לחלוטין את עיניך מהעולם הזה  ולעצום אותן לגמרי כלפיו. עליך להחזיק את עיניך עצומות חזק, ולא להביט כלל בהבלי העולם הזה ובפיתוייו הגשמיים. אז תוכל לראות ולהבין את אורו של היעד הסופי, אשר כולו טוב. ואז ייעלמו הייסורים. שהרי הסיבה העיקרית לייסורים אלה היא ריחוקנו מיעדנו זה.
לכן, התשובה הטבעית  היא לעצום את עינינו כשחווים כאב – כדי לחמוק מן הייסורים ולנטרל את הכאב על-ידי ההסתכלות ביעד הסופי אשר כולו טוב. שהרי הדרך היחידה להבחין ביעד זה היא בעצימת עיניים. אפילו שהפרט אינו מודע כלל למעשיו, הנשמה יודעת את הכל. לכן טבוע בטבענו לעצום עיניים כאשר חשים כאב.

                        אודות ספרי נחלת צבי

נחלת צבי הוא מכון ספרים שמוציא לאור ומדפיס ספרי ברלסב רבים. עד כה הדפסנו יותר ממאה ספרי ברסלב. 
היחודיות שלנו שאנו מדפיסים ספרי ברסלב שמתאימים לכל הרמות.
באתר שלנו אפשר לרכוש און ליין את כל הספרים שהוצאנו והדפסנו, בכל מה שקשור לספרי רבי נחמן מברסלב.
                                                                                                                      
    

לרכישת ספרים בטלפון ולכל נושא הקשור למכון ספרי נחלת צבי

 
 Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542

© Breslov Research Institute 2010· All Rights Reserved