Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

אסטרטגיה מנצחת

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> אסטרטגיה מנצחת
אסטרטגיה מנצחת

התקשורת טרם סיימה לדון בהסכם ז'נבה, אותו מסמך שנחתם עם איראן בו היא מקבלת הקלות בסנקציות שעליה, והכרה בינ"ל בתוכניתה הגרעינית. תמורת הבטחות עמומות, חיוכים והרבה רוח.
ידוע ממרן הבעל שם טוב, שכל מה שקורה בעולם נועד לעורר או ללמד אותנו איך להתקרב לבורא. אין צורך במאמץ מיוחד לחפש בסוגיה האיראנית רמז שמימי לחזור בתשובה. מדינה שלא מפסיקה לאיים בהשמדת עם ישראל, ממש כמו המן בשעתו, וכמו שאז, רק אחרי שעם ישראל שב בתשובה באה מפלת המן, כן גם היום ה' מחכה לראות אותנו זוכרים אותו יותר, ושבים בתשובה, ואז הוא יעשה לנו ניסים ונפלאות. בקרוב, אמן.
אבל חוץ מהתעוררות כללית, יש כאן אולי גם רמז פרטי עבורנו. ה' נותן לנו הצצה אל השיטות של היצר הרע וכל חבריו הרעים, שרוצים לקעקע אותנו הן ברוחניות והן בגשמיות. חכמנו זכרונם לברכה כבר אמרו בעניין היצר הרע "היום אומר לו עשה כך ומחר אומר לו עשה כך" כלומר שהאויב שלנו מנסה להסיג אותנו מהגבול רק בנקודה אחת ורק מסיבות טקטיות, ובכלל רק לזמן מוגבל. [ששה חודשים אולי] ואחר כך כשהרוחות נרגעות, ודעת הקהל [= המצפון] כבר לא מאיימת, הוא נפנה במרץ רב להכין את הנסיגה או יותר נכון- הנגיסה הבאה. יש לו זמן, הוא לא ממהר לשום מקום, אבל מהר מן הצפוי אנו עלולים למצוא את עצמנו מאבדים כל אחיזה בשטח.
המו"מ עם איראן ממחיש זאת בשידור חי. עמדות שהיו קו אדום עד לא מזמן נשכחו וניטשטשו, העולם מוצא את עצמו מסכים לדברים שלא חלם שיסכים ונאבק במקום שלא חלם שיאלץ להיאבק. וכל כך למה? איך הגיעו אנשים פקחים ואינטליגנטים לעמדה נחותה כל כך? התשובה פשוטה ביותר, כשאתה עומד מול יריב ערמומי ונחוש, עליך להציב את דרישותיך בצורה ברורה ונחושה ולא לשאת ולתת עליהם כלל. משא ומתן אפשרי רק כשיש רמה מינימאלית של אימון בין שני הגורמים, ושיש להם מחויבות למילה שלהם, אבל אויב נכלולי ורמאי שאינו רוצה דבר מלבד השמדה וחורבן, שהשקר הוא לחמו והרמאות יינו, מול אויב כזה אין אופציה של מו"מ, וכל הצעה שכזו מצידו לא נועדה אלא לנשל אותך ממה שעוד נותר בידך.
אחת מן השיטות האהובות על נוכלים מסוג זה מכונה שיטת הסלמי שעליה כיוונו חכמינו ז"ל במאמר שהזכרנו. כל תקופה הוא פורס עוד פרוסה, וכך לאט אבל בטוח הוא מתקרב ליעד שהוא סימן לעצמו. מול אויב כזה יש נשק אחד יחיד. והוא 'עקשנות'. 'ללכת עם ראש בקיר' כמו שנהוג לומר על עקשנים. לדעת ברור מה חשוב לי ועל מה אני רוצה לעמוד, ולא להציב את כנושא למו"מ כלל וכלל.
וכך כותב הצדיק רבינו נחמן מברסלב: "אל תכנס עם פיתויך בטוען ונטען" ורבי נתן בליקוטי הלכות [קריאת התורה ו יא] מסביר: "כִּי אַף -עַל-פִּי שֶׁבֶּאֱמֶת בְּוַדַּאי הַחָכְמָה וְהַתְּבוּנָה מְחייבִים לְבַטֵּל הַתַּאֲוָה וְכוּ', אֲבָל מֵרִבּוּי פְּגַם הַמֹּחִין, עַל-כֵּן אִי אֶפְשָׁר עִם חָכְמָה וּתְבוּנָה לְבַטְּלָם כִּי אִם עַל-יְדֵי הַדַּעַת, שֶׁיּוֹדֵעַ סוֹף הַדָּבָר אַחַר כָּל הַחֲקִירוֹת וְהַתְּבוּנוֹת שֶׁכָּךְ הוּא הָאֱמֶת. וְעַל-כֵּן אֵין צְרִיכִין עוֹד לַחֲשֹׁב בָּזֶה כְּלָל וְכַנַּ"ל. וְגַם בְּעִקַּר הָאֱמוּנָה הַקְּדוֹשָׁה הָעִקָּר הוּא הַדַּעַת שֶׁיּוֹדֵעַ הָאֱמֶת בִּלְבָבוֹ כִּי ה' הוּא הָאֱלֹקִים וְכוּ' בְּלִי שׁוּם חֲקִירוֹת כְּלָל רַק כְּפִי מַה שֶּׁקִּבַּלְנוּ מֵאֲבוֹתֵינוּ הַקְּדוֹשִׁים שֶׁבֵּרְרוּ לָנוּ הָאֱמוּנָה הַקְּדוֹשָׁה שֶׁעִקָּרָהּ הִיא אֱמוּנַת חִדּוּשׁ הָעוֹלָם" רק בדרך הזאת יכול דוד לנצח את גלית הפלישתי הענק והמתוחכם. דרך משוללת הגיון לכאורה, אבל בה טמונה החכמה העמוקה ביותר, שיכולה להכניע גם את גדול האויבים.


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש אייר תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved