Tel: 02-5824641
Fax: 02-5825542
Search
  השאירו פרטים ואחד מנציגינו
  יצור עמכם קשר בהקדם
 
 

אלול...

דף הבית >> מאמרים ושיעורים >> אלול...
אלול,
תשובה אבל עם שמחה.
עומדים אנו בעיצומם של ימי אלול הקדושים.
כל אחד ואחד מאיתנו רוצה לעשות תשובה באמת, להתחיל מחדש להתקרב לה' יתברך.
'אבל בינינו... כבר עשרה 'אלולים' קיבלתי על עצמי להשתנות, רציתי לשנות הרגלים,
והנה היום, פחות או יותר אני עומד באותו מקום -אם נהיה אופטימיים...' 
אני לא יודע אם אתה מזדהה עם השורות הללו, אבל אם כן, אתה בחברה טובה...
קשה,  קשה לשמוע שוב את השופר, קשה לעשות שוב חשבון נפש מייסר על השנה החולפת,
לגלות כמה מעט עשינו, וכמה עוד נותר לתקן.
אבל, רגע לפני שאני מייאש אותך לגמרי, בוא ותשמע משהו.
רבי נחמן מברסלב, מאיר אור חדש לגמרי בעניין התשובה. תשכח מכל מה ששמעת עד היום,
תפסיק להכות ולייסר את עצמך. לא תגיע לשום מקום.
יש דרך חדשה לגמרי ואף על פי כן היא עתיקה מאד וימיה יותר מימות עולם.
לדרך הזאת קוראים בברסלב בקיצור 'אזמרה' על שם הפסוק 'אזמרה לאלוקי בעודי'.
ואכן הדרך הזאת רצופה בתקווה ובהמון שמחה, שהרי אמרו צדיקים, תשובה-מצוה היא, ומצוות צריכים לעשות בשמחה.

מיום עומדנו על דעתנו, שמענו כמה אנו לא בסדר. כמה אנו לא מושלמים. נו, שלומיאל שכמותך, מתי כבר תשתנה???  אם לא המילים הללו אזי בנות דודותיהן, הצד השווה שבהן שהן מותירות טעם רע ובאורח פלא לא מוסיפות כל מוטיבציה.
הגיע הזמן שנפסיק להקשיב לקולות האלו שמתנגנים לנו בפנים. אין בהם כל תועלת.
הבה נטה אוזנינו לקולות הקדושים של הצדיקים, שמרעיפים עלינו טל תחיה בקול נגינתם הנפלאה. לנו נותר רק להטות אוזן...
וכך אומר רבי נחמן [ליקוטי מוהר"ן רפב]. " זֶה יָדוּעַ שֶׁצָּרִיך הָאָדָם להזָּהֵר מְאד לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה תָּמִיד וּלְהַרְחִיק הָעַצְבוּת מְאד מְאד [כַּמְבאָר אֶצְלֵנוּ כַּמָּה פְּעָמִים] וַאֲפִלּוּ כְּשֶׁמַּתְחִיל לְהִסְתַּכֵּל בְּעַצְמוֹ וְרוֹאֶה שֶׁאֵין בּוֹ שׁוּם טוֹב, וְהוּא מָלֵא חֲטָאִים וְרוֹצֶה הַבַּעַל דָּבָר לְהַפִּילוֹ עַל יְדֵי זֶה בְּעַצְבוּת וּמָרָה שְׁחוֹרָה, חַס וְשָׁלוֹם, אַף עַל פִּי כֵן אָסוּר לוֹ לִפּול מִזֶּה רַק צָרִיך לְחַפֵּשׂ וְלִמְצא בְּעַצְמוֹ אֵיזֶה מְעַט טוֹב כִּי אֵיך אֶפְשָׁר שֶׁלּא עָשָׂה מִיָּמָיו אֵיזֶה מִצְוָה אוֹ דָּבָר טוֹב וְאַף שֶׁכְּשֶׁמַּתְחִיל לְהִסְתַּכֵּל בְּאוֹתוֹ הַדָּבָר הַטּוֹב הוּא רוֹאֶה שֶׁהוּא גַּם כֵּן מָלֵא פְּצָעִים וְאֵין בּוֹ מְתֹם הַיְנוּ שֶׁרוֹאֶה שֶׁגַּם הַמִּצְוָה וְהַדָּבָר שֶׁבִּקְדֻשָּׁה שֶׁזָּכָה לַעֲשׂוֹת הוּא גַּם כֵּן מָלֵא פְּנִיּוֹת וּמַחֲשָׁבוֹת זָרוֹת וּפְגָמִים הַרְבֵּה עִם כָּל זֶה אֵיך אֶפְשָׁר שֶׁלּא יִהְיֶה בְּאוֹתָהּ הַמִּצְוָה וְהַדָּבָר שֶׁבִּקְדֻשָּׁה אֵיזֶה מְעַט טוֹב כִּי עַל כָּל פָּנִים אֵיך שֶׁהוּא, עַל כָּל פָּנִים הָיָה אֵיזֶה נְקֻדָּה טוֹבָה בְּהַמִּצְוָה וְהַדָּבָר טוֹב שֶׁעָשָׂה כִּי צָרִיך הָאָדָם לְחַפֵּשׂ וּלְבַקֵּשׁ לִמְצא בְּעַצְמוֹ אֵיזֶה מְעַט טוֹב כְּדֵי לְהַחֲיוֹת אֶת עַצְמוֹ, וְלָבוֹא לִידֵי שִׂמְחָה כַּנַּ''ל וְעַל יְדֵי זֶה שֶׁמְּחַפֵּשׂ וּמוֹצֵא בְּעַצְמוֹ עֲדַיִן מְעַט טוֹב עַל יְדֵי זֶה הוּא יוֹצֵא בֶּאֱמֶת מִכַּף חוֹבָה לְכַף זְכוּת וְיוּכַל לָשׁוּב בִּתְשׁוּבָה.

תקשיב טוב!
התחלת התשובה היא לא קבלות מרחיקות לכת, לא שינויים קיצוניים באורח החיים, לא.
תתחיל להאמין שאתה טוב...  תתחיל להאמין שגם לך יש חיבור עם השם. שאותן נקודות טובות שבודאי יש בך, מאירות כל כך, עד שאם תאמין בהם אתה תשתנה לחלוטין.
אמור מעתה, התשובה לא מתחילה דווקא במעשים, התשובה היא שינוי בראש, שינוי בהסתכלות של האדם על עצמו. אם עד היום חשבתי שאני רע, או שיש בי חלקים אפלים שלעולם לא אצליח לתקן, מהיום אני מאמין שגם בי יש טוב ובכל מקום מסתתר טוב, עלי רק לגלות אותו.
כשאדם מתאמץ והולך בדרך הזאת, ומאמין שיש לו סיכוי לצאת מכל הרגליו הרעים, ואינו נותן לייאוש לקרר לו את התקוה לעתיד טוב יותר, על ידי זה בעצמו הוא ממשיך על עצמו הארה גדולה מהשמים שנותנת לו כח לעמוד בניסיונות ולהתחיל מחדש התחלה אמיתית.

רבי נתן נותן משל נפלא בעניין זה. כמו ילד קטן, כשעושה איזה מצווה או מעשה טוב, אביו שמח בזה ומתענג על זה מאוד. אפילו שעוד רגע הילד ירוץ לשטויותיו וימשיך להפריע וכ"ו אין זה פוגע בעונג שיש לאבא שלו בזמן שהוא עושה את רצונו.
 כמו כן אבינו שבשמיים, כשאתה עושה מעשה טוב הוא שמח בזה וזה יקר בעיניו מאוד, ואפילו שאחר כך עובר עליך מה שעובר... אל תתפתה לחשוב שאין ערך למעשיך הטובים.
 עיקר עבודת התשובה צריכה להיות התגברות במחשבות טובות, מחשבות של אמונה בה' ואמונה בעצמך. מחשבות של תקווה ושמחה.
לא אמרתי שהעבודה הזאת קלה, אבל מי אמר שבאנו לפה לנוח?...


לשנה טובה תכתב ותחתם לאלתר לחיים טובים לשלום.
 


 


סדר הלימוד היומי של חסידי ברסלב כולל זמני היום לאופק ירושלים >> 
 חודש סיון תשע''ז

 
בניית אתרים - סייטד
© Breslov Research Institute· All Rights Reserved